رمز من - ramzeman
لحظه بیدار شدن یك اختاپوس از خواب بد به گفته دانشمندان

کابوس اختاپوس!

کابوس اختاپوس! به گزارش رمز من، دانشمندان آمریکایی از مشاهده رفتار غیرعادی یک اختاپوس اطلاع داده اند که به قول آنها، شبیه به بیدار شدن از یک خواب بد است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، دانشمندان از یک اختاپوس که «کاستلو»(Costello) نام دارد، در لابراتوار «دانشگاه راکفلر»(Rockefeller University) به صورت ۲۴ ساعته در طول یک ماه فیلم برداری کردند.
دانشمندان می گویند، کاستلو قبل از نشان دادن رفتارهایی ضد شکارچی مانند تغییر رنگ و تکان دادن دست ها به صورت نامنظم، چهار بار به صورت ناگهانی از خواب بیدار شد. کاستلو در دو مرتبه از این موارد، جوهر سیاهی را در آب پخش کرد. این روش اختاپوس ها برای فرار کردن از شکارچیان است. حتی اگر هیچ شکارچی وجود نداشته باشد. این رفتار نشان دهنده پریشانی موقت کاستلو بود که دانشمندان می گویند شاید واکنش او به یک خواب بد باشد.
«اریک آنجل راموس»(Eric Angel Ramos)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: واقعا عجیب بود چونکه به نظر می رسید که او درد دارد و رنج می برد. بعد از آن، کاستلو مثل اینکه هیچ اتفاقی نیفتاده از جایش بلند شد و روز خویش را به روال عادی از سر گرفت.
زمانیکه کاستلو از طبیعت به لابراتوار آمد، به نظر می رسید که صدمات شدیدی دیده است؛ همچون از دست دادن بیشتر دو بازوی خود که به قول پژوهشگران، احیانا به علت حمله قبلی بوده است. آنها از پژوهشی صحبت کردند که نشان داده است چنین مواردی در حیوانات می توانند به بروز حساسیت رفتاری و عصبی بلندمدت منجر شوند. این امر نشان داده است که کاستلو احیانا به خاطرات حمله قبلی واکنش داشته است.
این پژوهش هنوز توسط همتایان گروه مورد بررسی قرار نگرفته و تنها یک اختاپوس را مشاهده کرده است اما یافته های پژوهش، پرسش هایی را در مورد تجربیات احتمالی شبه رویا پدید آورده اند که امکان دارد در این موجودات هوشمند رخ دهند.
«مارسلو مگناسکو»(Marcelo Magnasco)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: مطالعه فعالیت مغز اختاپوس و تعیین کردن این که آیا آنها واقعا خواب می بینند یا خیر، دشوار است. در کدام قسمت از بدن حیوانی که هیچ شکلی ندارد، میتوان الکترود گذاشت؟
دانشمندان در سال ۲۰۲۱، پژوهشی را در مورد خواب اختاپوس ها منتشر نمودند و شواهدی را در مورد چرخه خواب انسان مانند آنها یافتند. دانشمندان دریافتند که رنگ پوست این حیوان به روشی مشابه فاز «حرکت سریع چشم»(REM) خواب در انسان نوسان پیدا می کند. این زمانی است که رویاها رخ می دهند.
«رابین کروک»(Robyn Crook)، دانشیار زیست شناسی «دانشگاه ایالتی سن فرانسیسکو»( SFSU) که در مشاهده کاستلو دخالتی نداشت، اظهار داشت که این رفتار عجیب می تواند توضیح دیگری داشته باشد. کروک تصریح کرد که رفتار اختاپوس می تواند به علت پیری او باشد؛ یعنی زمانیکه بدن اختاپوس، تجزیه شدن قبل از مرگ را آغاز می کند.
کاستلو مدت کوتاهی بعد از این آزمایش ها دارفانی را وداع گفت. کروک اظهار داشت که به نظر می آید حرکات کاستلو در این ویدئو، به علت عدم کنترل حرکت باشد که احیانا نشان دهنده پیری است.
راموس اظهار داشت: من این ایده را رد نمی کنم که پیری می تواند یکی از محرک های چنین رفتاری باشد.
پژوهشگران این پروژه خاطرنشان کردند تا وقتی که نتایج تکرار نشوند، نمی توان آنها را بعنوان نتیجه قطعی در نظر گرفت. از آنجائیکه اپیزودهای مورد بحث زودگذر بودند، دانشمندان سفارش کردند که پژوهشگران آینده هم اختاپوس ها را به مدت ۲۴ ساعت در روز با استفاده از دوربین ها مشاهده کنند.منبع:

1402/03/09
10:27:27
5.0 / 5
279
تگهای خبر: دانشمند , دوربین , كنترل , مغز
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت