رمز من - ramzeman

انتشار تصویری که نبوغ از مریخ نورد استقامت گرفت

انتشار تصویری که نبوغ از مریخ نورد استقامت گرفت به گزارش رمز من، بالگرد مریخی ناسا با نام نبوغ(Ingenuity) در روز سوم اوت تصویری از شریک خود در سیاره سرخ ثبت نمود که اخیرا انتشار یافته است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، استقامت در قسمت بالایی عکس حدودا خارج از کادر است. در این زمان نبوغ حدود ۱۶ فوت(پنج متر) بالاتر از خاک قرمز مریخ قرار داشت. بالگرد نبوغ در طول انجام پنجاه و چهارمین پروازش بر فراز سیاره ی سرخ، مریخ نورد استقامت را ملاقات کرد.
برخلاف سایر مأموریت ها، پرواز روز سوم اوت یک مسابقه پیشاهنگی جهت کمک به فعالیتهای علمی استقامت نبود. بر اساس گزارش پرواز نبوغ، این پرواز تنها ۲۴ ثانیه طول کشید و به حداکثر ارتفاع ۱۶ فوت(پنج متر) رسید و هیچ سطحی را پوشش نداد.
تیم مأموریت این پرش کوتاه و ساده را در تلاش جهت کمک به درک آن چه در طول پرواز قبلی نبوغ رخ داد که به صورت غیرمنتظره ای کوتاه انجام شد، طراحی کردند.
قرار بود پرواز روز ۲۲ ژوئیه ۱۳۶ ثانیه زمان ببرد و چندین مانور پیچیده داشته باشد. با این وجود، نبوغ تنها ۷۴ ثانیه در آسمان باقی ماند و چیزی سبب فعال شدن برنامه ی اضطراری پرواز و فرود نبوغ شد.
تدی تزانتوس(Teddy Tzanetos) از تیم نبوغ، می گوید: از نخستین پرواز، ما برنامه ای به نام «LAND_NOW» به فارسی: الان فرود بیا را در آن گنجانده ایم که برای فرود بالگرد در سریع ترین زمان ممکن طراحی شده است.
او اضافه کرد: در طول پرواز پنجاه و سوم ما با یکی از این موارد مواجه شدیم و بالگرد مطابق برنامه کار کرد و فرود فوری را انجام داد.


به هر حال، پرواز پنجاه سوم، نخستین پرش برای نبوغ در نزدیک به سه ماه بود. این پهپاد کوچک برای مدتی طولانی روی سطح قرار داشت چونکه سطح ناهموار در کف دهانه ی جیزرو(Jezero) مریخ، ارتباط آن با «استقامت» را مسدود کرده بود. لازم به ذکر است که همه ی دستورات و رله های داده از «نبوغ» از راه مریخ نورد «استقامت» به سمت زمین هدایت می شوند.
تزانتوس و همکارانش فکر می کنند که می دانند چه چیزی سبب فعال شدن برنامه ی «هم حالا فرود بیا» شده است. تصاویر دوربین ناوبری نبوغ احیانا با واحد اندازه گیری اینرسی آن که به بالگرد کوچک کمک می نماید موقعیت، سرعت و جهت خویش را تعیین کند، همگام نبوده است.
این اتفاق در اواخر ششمین پرواز نبوغ در ماه مه سال ۲۰۲۱ هم صورت گرفت. مقامات ناسا به سرعت در اطلاعیه ای اعلام نمودند که تیم مأموریت یک نرم افزار را برای رسیدگی به این مشکل آپلود کرده، اما ظاهرا این نرم افزار اضافی نمی توانست با آن چه در پرواز پنجاه و سوم رخ داده است، روبرو شود.
تزانتوس می گوید: در حالیکه امیدوار بودیم هیچگاه برنامه ی LAND_NOW را راه اندازی نکنیم، این پرواز یک مطالعه موردی پرارزش است که به نفع هواپیماهای آینده خواهد بود که در دنیاهای دیگر کار می کنند.
محققان درحال کار برای درک بهتر آن چه در پرواز ۵۳ رخ داده است، هستند و با موفقیت پرواز ۵۴، ما مطمئن هستیم که فرزند ما آماده است تا به اوج گرفتن در مریخ ادامه دهد.
نبوغ و استقامت در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ همراه یکدیگر روی سطح دهانه ی جیزرو فرود آمدند. بالگرد نبوغ به سرعت مأموریت اصلی خویش را انجام داد که یک نمایش فناورانه با پنج پرواز بود. سپس به سمت آغاز یک مأموریت طولانی حرکت کرد که طی آن درحال پیشاهنگی برای تیم «استقامت» است.
این نخستین بار نیست که فعالیتهای نبوغ به ثبت عکسی از استقامت منجر می شود.
منبع:

1402/05/20
02:09:26
5.0 / 5
185
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت