رمز من - ramzeman
یك بررسی ژنتیكی جدید نشان می دهد؛

مردان در مقابل استرس صدمه پذیرترند

مردان در مقابل استرس صدمه پذیرترند رمز من: یک بررسی ژنتیکی جدید نشان داده است که مردان نسبت به زنان در مقابل استرس لطمه پذیرترند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، بر اساس مطالعه ای جدید که می تواند به درمان های مناسب برای افسردگی و چاقی منجر شود، استرس بر مردان و زنان تأثیر متفاوتی می گذارد و آنها بیشترین صدمه را می بینند.
در طول این مطالعه، زمانیکه موش های آزمایشی تحت فشار عصبی قرار گرفتند، سلول های مغزی خاصی در موش های نر گرفتار تغییرات شد. در مقابل، این سلول ها در موش های ماده بدون تغییر باقی ماند.
این مطالعه که توسط دانشمندان موسسه ویزمن و موسسه روانپزشکی ماکس پلانک انجام شد، فعالیت مغز جوندگان را با وضوح بالاتری نسبت به آزمایش های قبلی بررسی کرد.
جالب توجه است که سلول های خاصی در موش های ماده نسبت به مردان صدمه پذیری بیشتری در مقابل استرس نشان دادند و بالعکس برخی سلول های موش های نر در مقابل استرس نسبت به موش های ماده صدمه پذیرتر بودند.
قابل توجه ترین تمایز در یک سلول مغزی به نام الیگودندروسیت (oligodendrocyte) بود که گونه ای از سلول های گلیال است. این سلول به سلول های عصبی کمک می نماید و نقش اساسی در تنظیم فعالیت مغز دارد. هنگامی که سلول در معرض استرس مزمن قرار گرفت، کل ساختار و بیان الیگودندروسیت در مردان تغییر نمود و بر تعامل آن با سلول های عصبی مجاور تأثیر گذاشت. در مقابل، الیگودندروسیت های ماده هیچ تغییر قابل توجهی نشان ندادند که نشان دهنده عدم حساسیت آنها به استرس است.
از لحاظ تاریخی، درک تفاوت های جنسیتی در واکنش به استرس نادرست بوده است، عموما به این علت که در تحقیقات بیشتر از موش های نر استفاده می شد و نوسانات هورمونی در زنان یک عامل مخدوش کننده ی بالقوه در نظر گرفته می شد.
دکتر النا بریویو (Elena Brivio) از موسسه ماکس پلانک و نویسنده ی اصلی این مقاله می گوید: ما تحقیقاتمان را روی ناحیه ای از مغز بعنوان مرکز پاسخ استرس در پستانداران به نام هسته پاراونتریکولار (PVN) هیپوتالاموس متمرکز کردیم. با تعیین توالی مولکول های آرآن ای در آن بخش از مغز در سطح هر سلول، ما توانستیم پاسخ استرس را در موش های نر و ماده در سه محور اصلی دسته بندی کنیم؛ این که هر نوع سلول در آن بخش از مغز چگونه به استرس واکنش نشان داده است. این که هر نوع سلولی که قبلا در معرض استرس مزمن قرار گرفته، چگونه به تجربه ی استرس جدید پاسخ می دهد و چگونه این پاسخ ها بین مردان و زنان متفاوت می باشد.
دکتر بریویو تاکید می کند حتی اگر یک مطالعه به صورت خاص بر تفاوت های بین نر و ماده تمرکز نداشته باشد، ضروریست که حیوانات ماده را در تحقیق، بخصوص در علوم اعصاب و علوم رفتاری، بگنجانیم.
این تیم با ارزیابی بیان ژن در بیشتر از ۳۵ هزار سلول، پاسخ های استرسی متمایز بین جنسیت ها را مشخص کردند.
پروفسور آلون چن (Alon Chen) در انتها می افزاید: یافته های ما نشان داده است که وقتی صحبت از مشکلات در ارتباط با سلامت در رابطه با استرس از افسردگی گرفته تا دیابت می شود، خیلی مهم است که متغیر جنسیت را در نظر بگیریم، چونکه تأثیر قابل توجهی بر نحوه ی واکنش سلول های مختلف مغز به استرس دارد.
این مطالعه در مجله Cells Reports انتشار یافته است.1402/05/28
12:32:18
5.0 / 5
229
تگهای خبر: دانشمند , مغز
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت