رمز من - ramzeman

ابزاری كه در بیابان هم آب را از هوا استخراج می كند

ابزاری كه در بیابان هم آب را از هوا استخراج می كند رمز من: پژوهشگران آمریكایی ابزاری را برای استخراج آب از هوا ابداع نموده اند كه حتی در بیابان هم كاربرد دارد.به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، پژوهشگران دانشگاه "ام آی تی" (MIT) و " دانشگاه كالیفرنیا، بركلی" (UC Berkeley)، ابزاری را ابداع و آزمایش كرده اند كه حتی در خشك ترین اقلیم ها می تواند آب را از هوا استخراج كند.

با این كه چنین روشی برای خارج كردن آب از هوا وجود دارد، بیشتر آنها با محدودیت هایی همراه هستند. این روش ها معمولا تا 50 درصد رطوبت نیاز دارند و برخی از آنها برای كار كردن، انرژی زیادی می طلبند.

با وجود این، نسخه آخر این ابزار جدید، بدون نیاز به انرژی، فعال می گردد و می تواند در مناطقی كه حتی تا 10 درصد رطوبت دارند، كار كند.

هسته اصلی این ابزار، ماده ای به نام "چهارچوب فلزی- آلی" (MOF) است. این ماده از مولكول هایی تولید شده كه ماده فوق متخلخلی با حجم زیادی از سطح در بر دارد و بر مبنای آنچه از این چهارچوب فلزی- آلی درست می شود، می تواند تمایل زیادی به آب داشته باشد؛ به این معنا كه آب را جذب می كند.

در آزمایش چهارچوب فلزی- آلی مشخص شد كه این ماده قادر است آب را از هوا استخراج و آن را در منافذ خود ذخیره كند. این فرآیند در طول شب صورت می گیرد. سپس در هنگام روز، از نور خورشید برای رها كردن آب و از یك كندانسور برای جمع كردن آب استفاه می گردد.

این سیستم كاملا كنش پذیر است و گروه سازنده آن، نشان داد كه این اختراع می تواند حتی در اقلیم خشك آریزونا كار كند.

نتایج این پژوهش در مجله " Nature Communications" به چاپ رسید.
1397/01/04
21:46:26
5.0 / 5
4637
تگهای خبر: انرژی
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت