رمز من - ramzeman
توسط محققان دانشگاه واشنگتن ؛

نسخه مینیاتوری اندام های بدن ساخته شد

نسخه مینیاتوری اندام های بدن ساخته شد رمز من: محققان آمریكایی سیستمی را برای تولید خودكار ˮارگانوئیدهاˮ (organoids) از سلول های بنیادی تولید كردند كه ابزاری مهم برای مبارزه با بیماری ها است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه "واشنگتن" سیستمی طراحی نموده اند كه با استفاده از ربات، قادر است "ارگانوئیدها" را از سلول های بنیادی تولید نماید. این ربات ها بر خلاف انسان ها خسته نمی شوند و دچار خطا هم نمی گردند.
"ارگانوئیدها"(organoids) یا " اندام واره ها" یك نسخه مینیاتوری و ساده شده از یك اندام انسانی است كه به صورت سه بعدی در آزمایشگاه تولید می گردد و برای آزمایش داروها پیش از آنكه آن ها را روی انسان ها آزمایش كنند، به كار می رود. ساختن این كشت های سلولی سه بعدی در آزمایشگاه این امید را بوجود می آورد كه در نهایت بتوان اندام كامل انسانی مانند قلب، كبد یا كلیه را در آزمایشگاه رشد داد.
این تیم تحقیقاتی از آمریكا نشان دادند كه این ربات ها توانستند "ارگانوئیدها" را با موفقیت در ظروف آزمایشگاهی حاوی مایعات تولید كنند و توانستند در كمتر از یك ماه، هزاران كلیه مینیاتوری كشت دهند.
این ربات ها همینطور قادرند آن ارگانی را كه ساخته اند، تحلیل و ارزیابی كنند تا انواع مختلف سلول هایی كه در آن ارگان مینیاتوری وجود دارد را شناسایی كند.
بنجامین فردمن، محقق دانشكده پزشكی دانشگاه "واشنگتن" اظهار داشت: این ربات ها سلاح مخفی ما برای مبارزه با بیماری ها است.
وی افزود، به صورت معمول، راه اندازی یك آزمایش تولید "ارگانوئید" در این اندازه یك روز تمام از محقق وقت می گیرد ولی این ربات ها قادرند این كار را تنها درمدت زمان 20 دقیقه انجام دهند و چون خطایی هم ندارند و خسته هم نمی شوند، از انسان ها كاربردی ترند.
در این مطالعه، این سیستم رباتیك برای تولید كلیه های ارگانوئید از سلول های بنیادی بهره برده است و این قابلیت وجود دارد كه تمامی ارگان های بدن هم ساخته شوند.
ارگانوئیدها می توانند مانند ارگان های عادی بدن كه از روی آن كپی شده اند عمل كنند و بعنوان یك ابزار تحقیقاتی مهم در تحقیقات "زیست پزشكی" مورد استفاده قرار گیرند.
فردمن اظهار كرد، ارزش این پلت فرم به این است كه ما می توانیم روند كارمان را به حالت های مختلفی تغییر دهیم تا به بهترین نتایج دست پیدا نماییم.

1397/03/01
19:26:25
5.0 / 5
4768
تگهای خبر: تولید , ربات , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت