رمز من - ramzeman
رئیس سازمان فضایی؛

مجوز فعالیت برای اپراتور ماهواره ای سنجش از دور تدوین می گردد

مجوز فعالیت برای اپراتور ماهواره ای سنجش از دور تدوین می گردد رمز من: رئیس سازمان فضایی ایران با تاكید بر لزوم حضور جدی و موثر بخش خصوصی در توسعه فناوری فضایی كشور، از تدوین مجوز فعالیت برای اپراتور ماهواره ای سنجش از دور اطلاع داد.


به گزارش رمز من به نقل از روابط عمومی سازمان فضایی ایران، مرتضی براری در نشست هم اندیشی فعالان بخش خصوصی فضایی كشور با اشاره به نقش پر رنگ بخش خصوصی در توسعه فناوری فضایی كشور اظهار داشت: در سال های گذشته برنامه جامعی را در حوزه فضایی داشته ایم و هم اكنون توانسته ایم جزو ۹ كشور اول فضایی دنیا باشیم كه به چرخه كامل فناوری فضایی دست پیدا كرده اند. وی اظهار داشت: در این بین، بخش خصوصی نقش موثر و ارزشمندی در این افتخار ملی ایفا كرده است، بنابراین برای افزایش بهره وری در این حوزه، درصدد تولید امنیت كسب وكار برای بخش خصوصی هستیم؛ هدف اصلی ما این است كه در برنامه ده ساله دوم، زیرساخت های بوجود آمده تثبیت و توسعه یابند و كاربردها و خدمات فضایی در جامعه فراگیر شوند. معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه كرد: امروز، عصر تجاری فضا و اقتصاد نوظهور این حوزه است. درحال حاضر تاكید همه گزارش های دنیا براقتصاد محوری فضا است. هم اكنون حوزه فضایی به زنجیره بخش خصوصی اتصال پیدا كرده و آمارها نشان دهنده این است كه از ۳۴۵ میلیارد دلار درآمد این حوزه، ۲۶۰ میلیارد دلار آن متعلق به بخش خصوصی است. رئیس سازمان فضایی ایران با تاكید بر لزوم حضور جدی و موثر بخش خصوصی در توسعه فناوری فضایی كشور ادامه داد: هدف ما افزایش سهم و پررنگ تر كردن نقش بخش خصوصی در حوزه فضایی كشور است، همانطور كه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۹۲ درصد حوزه ICT را به بخش خصوصی واگذار كرده است و الان به دنبال واگذاری ۸ درصد پایانی آن است، سازمان فضایی ایران هم بعنوان عضوی از خانواده بزرگ ارتباطات كشور، زمینه و بستر لازم را برای رشد و توسعه شركت های خصوصی فراهم خواهد نمود.

براری به اقدامات این سازمان درمورد پشتیبانی از توسعه بخش خصوصی اشاره نمود و اظهار داشت: در سازمان فضایی ایران برای خروج تصدی گری دولت در بخش فضایی، برنامه های مناسبی تدوین شده است كه مجوز اپراتور ماهواره های مخابراتی از این اقدامات است و در حال تدوین مجوز اپراتور ماهواره سنجشی هم هستیم. شناخت موانع و رفع آن، اصلاح قوانین و تسهیل گری از دیگر مواردی است كه در جهت توسعه و پشتیبانی از بخش خصوصی مد نظر سازمان فضایی ایران است. وی تصریح كرد: حوزه كسب و كارهای فضاپایه دارای رشدی سریع است به صورتی كه هم اكنون آژانس فضایی اروپا از ۵۰۰ استارتاپ حمایت می كند. به قول وی فناوری فضایی به زندگی مردم رسوخ كرده و این مسئله باعث افزایش رشد اقتصادی آن شده است. براین اساس سازمان فضایی ایران هم توسعه و تولید كسب وكارهای نوین را در حوزه های دارای اولویت كشور در دستور كار خود قرار داده و در تلاش است تا با توسعه این كسب وكارها هم گامی موثر در جهت اشتغال زایی بردارد و هم چالش هایی كه امروز كشور در حوزه های مختلف با آن رو به رو است را مرتفع كند. در این جلسه بعد از بیان مسائل و چالش های موجود در این حوزه، منوچهر منطقی، رئیس مركز ملی فضایی كشور هم در پاسخ به درخواست های مطرح شده اظهار داشت: این جلسه در جهت هم اندیشی با بخش خصوصی در نظر گرفته شده كه بتوانیم در سه محور توسعه روابط بین الملل، توسعه زیرساخت ها و افزایش بهره وری بخش خصوصی قدم برداریم. وی ادامه داد: جلسه بعدی برمبنای عرضه ایده ها خواهد بود؛ هم اكنون دو نهاد دولتی (سازمان فضایی ایران و مركز ملی فضایی) مقرر است توان خویش را با كمك بخش خصوصی كامل كنند و نكته كلیدی این است كه باید استفاده حداكثری از بخش خصوصی و اقتصاد محوری فناوری فضایی را در كشور نهادینه نماییم.

1397/03/29
15:05:23
5.0 / 5
4988
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت