رمز من - ramzeman

بیسفنول آ چیست

بیسفنول آ چیست به گزارش رمز من محققان در یك پژوهش جدید نشان دادند كه قرارگیری كودكان در معرض بیسفنول آ(Bisphenol A)یا BPA قبل یا بعد از تولد، منجر به مشكلات معده برای آنها می شود.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، گزارش انجمن جامعه بین المللی میكروب شناسی نشان داده است كه قرارگیری كودكان در معرض بیسفنول آ می تواند توازن باكتری های خوب و بد در معده را از بین ببرد.

اجتناب از این مواد شیمیایی بعد از تولد فرزند هم همانند پیش از تولد از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا ممكن است با استفاده از شیر مادر به كودكان انتقال یابد.

محققان نتیجه گرفتند كه قرارگیری كودكان در معرض این مواد شیمیایی می تواند بر سلامت آنها تأثیر بگذارد.

بیسفنول آ یك ماده شیمیایی صنعتی بوده كه از دهه 1960 برای ساخت پلاستیك از آن استفاده شده است. قرار گرفتن در معرض بیسفنول آ با مبتلا شدن به عوارض جانبی منفی مرتبط است.

بیسفنول آ در خیلی از ظروفی كه غذاها و نوشیدنی ها مانند آب را در آن ذخیره می كنند وجود داشته و تحقیقات ثابت كرده كه این مواد شیمیایی می توانند توسط غذاهایی كه در ظروفی از این جنس نگهداری می شوند، جذب شود.

محققان پژوهش خویش را با آزمایش بر روی 10 خرگوش آبستن آغاز كردند. این خرگوش ها تحت یك رژیم غذایی استاندارد بوده و به صورت جداگانه نگهداری می شدند.

آنها این خرگوش ها را به دو گروه تقسیم كردند كه یك گروه در معرض بیسفنول آ و گروه دیگر در معرض آن قرار نداشتند.

محققان خرگوش هایی كه در معرض بیسفنول آ قرار گرفتند را با هویج های آلی خالص از وسط دوره حاملگی تا روز هفتم بعد از تولد تغذیه كردند.

دانشمندان نتیجه گرفتند كه قرار گرفتن در معرض بیسفنول آ می تواند به ایجاد شرایطی به نام "ناتراز شدن همزیستی باكتری روده"(gut bacterial dysbiosis) منجر شده كه ممكن است سبب التهاب كبد و كولون شود.

محققان اخطار می دهند كه برای كاهش خطر مبتلا شدن به این بیماری ها باید محصولاتی را كه در بسته بندی هایی با برچسب "فاقد بیسفنول آ" هستند، مصرف كنید.

علاوه بر این می توان با كاهش مصرف غذاهای آماده و كنسروی هم از مبتلا شدن به این بیماری ها جلوگیری كرد. زیرا اغلب این ظروف حاوی بیسفنول آ هستند.

همچنین به جای استفاده از ظروف پلاستیكی برای ذخیره مواد غذایی، می توان آنها را در ظروف شیشه ای، استیل یا چینی استفاده كرد كه برای حفظ سلامت كودكان مناسب تر هستند. 

1396/07/21
23:48:53
5.0 / 5
6547
تگهای خبر: محقق , تكنولوژی , مغز
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت