رمز من - ramzeman

تولید خودكار دارو با فناوری یادگیری ماشین

تولید خودكار دارو با فناوری یادگیری ماشین رمز من: محققان موسسه فناوری ماساچوست موفق به ابداع یك مدل طراحی دارو شده اند كه با استفاده از فناوری یادگیری ماشین می تواند مولكول های درمانی تولید نماید.به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، توسعه و بهبود داروها همیشه یك روند پرسابقه، طولانی و مورد بحث بوده است.

شیمی دان ها با هدف تولید یك درمان جدید برای یك بیماری یا علامت خاص، مولكول ها را می سازند و تغییر می دهند و دیگر مواقع هم برای بهبود یك دارو كه هم اكنون وجود دارد، تلاش می كنند. اما این كار، زمان زیادی را می طلبد و دانش بسیار تخصصی هم نیاز دارد و معمولا منتهی به دارویی می گردد كه كارایی لازم را ندارد.

اما محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) در حال استفاده از فناوری یادگیری ماشین برای خودكار كردن این فرآیند هستند.

"ونگونگ جین"، دانشجوی دكترای علوم كامپیوتر و آزمایشگاه هوش مصنوعی این موسسه اظهار داشت: انگیزه ما از این كار، جایگزین كردن روند اصلاح ناكارآمد انسان در طراحی مولكول ها با طراحی خودكار و قابل اطمینان مولكول های تولیدی است.

تیم تحقیقاتی مدل یادگیری ماشین خویش را با 250 هزار گراف مولكولی، كه اساسا تصویر دقیق ساختار مولكولی هستند، آموزش داده است. سپس محققان به مدل طراحی مولكولی رسیدند كه مولكول های پایه را برای ساختن مولكول های جدید با خواص بهبودیافته به خدمت می گرفت.

محققان دریافتند كه مدل آنها قادر به تكمیل موثرتر این وظایف نسبت به سایر سیستم های طراحی شده برای اتوماسیون فرآیند طراحی دارو است.

محققان می گویند هنگام تولید مولكول های جدید، هر كدام از مدلهای بوجود آمده معتبر است و این بسیار مهم می باشد، زیرا مولكول های نامعتبر، اصلی ترین مشكل دیگر سیستم های طراحی خودكار دارو هستند و بالاترین نرخ اعتبار تا كنون، 43.5 درصد بوده است.

ضمن اینكه وقتی مدل، بهترین مولكول پایه را كه بعنوان مولكول رهبر شناخته می شود، پیدا می كند، بسیار حلال و قابل تركیب است كه این خصوصیت هم از سیستم های دیگر بهتر است.

بهترین مولكول نامزد تولید شده توسط این مدل، 30 درصد بهینه تر از مولكول تولید شده توسط سیستم های سنتی بود.

در نهایت، این مدل با اصلاح 800 مولكول، بدون تغییر چندانی در ساختار آنها، باعث بهبود خواص آنها شد.

محققان در ادامه، این مدل را روی دیگر خواص دارویی آزمایش خواهند كرد و برای تولید یك مدل تلاش خواهند كرد كه بتواند با مقدار محدودی از داده ها كار كند.

این پژوهش، هفته آینده در "كنفرانس بین المللی یادگیری ماشین" عرضه خواهد شد.


1397/04/16
17:06:40
5.0 / 5
4558
تگهای خبر: تولید , فناوری , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت