رمز من - ramzeman
عكس روز ناسا

جریان های جتی مشتری را ببینیدبعلاوهتصویر

جریان های جتی مشتری را ببینیدبعلاوهتصویر رمز من: فضاپیمای ˮجونوˮ ناسا تصویری از سیاره مشتری به ثبت رسانده است كه جریان های ˮجتیˮ(jet stream) این سیاره را به تصویر كشیده است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، فضاپیمای "جونو"( Juno) در چهاردهمین پرواز خود به سیاره "مشتری" این عكس زیبا را به ثبت رسانده است.
این سیاره غول پیكر گازی، مانند سیاره زمین دارای "سیكلون" و "آنتی سیكلون" است.
گردش هوا در اطراف یك "سیكلون" یا"چرخند" در نیمكره جنوبی به صورت ساعت گرد است كه با عنایت به خصوصیات اقلیمی گردش هوا در اطراف چرخندها در نیم كره شمالی، گردش هوا در اطراف یك"آنتی سیكلون" یا "واچرخند"در نیمكره شمالی پادساعت گرد است.
"آنتی سیكلون" یا "واچرخند" به منطقه پرفشار دایره ای غیر منظم می گویند كه در آن جهت حركت هوا مخالف جهتی است كه در مراكز كم فشار موجود است.
جریان های جتی در این سیاره به صورت دایره ای در حال چرخش است.
جریان "جتی"، بادهای نسبتا قوی متمركز در یك جریان باریك در جو هستند.
در سمت راست تصویر یك "جریان جتی" مشاهده می گردد. همینطور در این تصویر، یك نقطه كوچك قرمز در بخش شمالی سیاره هم قابل مشاهده می باشد.
"جونو"( Juno) نام فضاپیمای رباتیك بدون سرنشین ناسا است كه در چهارم ژوئیه ۲۰۱۶ میلادی در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت. این كاوشگر فضایی در پنجم اوت ۲۰۱۱ از فلوریدا به فضا پرتاب شد و شركت" لاكهید مارتین" و "مؤسسه تحقیقات جنوب غربی" سازنده و پیمان كار هدایت آن هستند.
این فضاپیما در مدار قطبی این سیاره قرار گرفته تا تركیب، میدان گرانشی، میدان مغناطیسی، و مگنتوسفر مشتری را بررسی كند.

1397/05/15
14:44:47
5.0 / 5
4849
تگهای خبر: ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت