رمز من - ramzeman
انقلاب در تصویربرداری پزشكی

آغازین اسكنر كامل بدن با تصاویر 3 بعدی رونمایی گردید

آغازین اسكنر كامل بدن با تصاویر 3 بعدی رونمایی گردید رمز من: آغازین اسكنر كامل بدن به نام ˮاكسپلوررˮ(EXPLORER) تصاویر سه بعدی را با جزئیات پزشكی بیشتر و سریع تر نمایش می كند.به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، پس از گذشت بیشتر از یك دهه توسعه، آغازین اسكنر پزشكی كامل بدن در جهان، آغازین تصاویر خودرا تولید كرده است.

این دستگاه تصویربرداری مبتكرانه حدودا 40 برابر سریع تر از اسكن های PET یا برش نگاری با گسیل پوزیترون كنونی است و می تواند یك تصویر سه بعدی از كل بدن انسان طی یك اسكن فوری عرضه نماید.

"اكسپلورر" اسكنر تمام بدنی است كه اسكن PET و سی تی اسكن را تركیب می كند. نمونه اولیه این دستگاه سپس سالها تحقیق، در سال 2016 ارائه شد. سپس پس از آزمایشات گسترده، آغازین دستگاه در اندازه انسان در اوایل سال 2018 ساخته شد.

با همكاری دانشمندان موسسه یو سی دیویس و مهندسان چینی واقع در شانگهای، در نهایت آغازین تصاویر اسكن انسان توسط این دستگاه به نمایش گذاشته شد. نتایج این تحقیق باور نكردنی توصیف شده است و تیم تحقیقاتی EXPLORER می تواند تحقیقات بالینی و مراقبت از بیمار را متحول كند."رمزی بداوی" رئیس بخش پزشكی هسته ای در یوسی دیویس می گوید: سطح جزئیات شگفت انگیز بود، خصوصاً هنگامی كه ما روش بازسازی را كمی بیشتر بهینه كردیم. ما می توانیم خاصیت هایی را مشاهده نماییم كه نمی توان روی اسكن های PET مشاهده كرد.

وی اضافه كرد: به جرات می توانم بگویم كه هیچ دستگاه دیگری نمی تواند داده هایی با این دقت و ظرافت را از بدن انسان به نمایش بگذارد.

اسكنر جدید پیشرفت قابل توجهی را در سیستم های تصویربرداری فعلی نمایش می دهد. علاوه بر نمایش اسكن سریع تر، یك تصویر از كل بدن نمایش می دهد كه تولیدش تنها 20 تا 30 ثانیه طول می كشد. این دستگاه به صورت موثر تا 40 برابر حساس تر از سیستم های اسكن تجاری رایج است.

این خاصیت ها به این معنا است كه "اكسپلورر" با استفاده از دوزهای بسیار پایین تری از ردیاب های پرتوی نسبت به میزان رایج كنونی، می تواند تصاویر دقیق تری را تولید نماید. حساسیت بالای تصاویر تولیدی آن همین طور به پزشكان اجازه می دهد تا اهداف مولكولی خاصی را كه فراتر از محدودیت های سیستم های اسكن فعلی هستند، ببینند."سیمون چری" از موسسه یوسی دیویس می گوید: معادله بین كیفیت تصویر، زمان حصول و دوز تابش تزریقی برای برنامه های مختلف متفاوت خواهد بود، اما در همه موارد، ما می توانیم بهتر، سریع تر و با دوز كم اسكن نماییم.

شاید كاربرد هیجان انگیز و جدید این سیستم این باشد كه توانایی گرفتن تصاویر از تمام بدن را به صورت لحظه ای دارد. سیستم های فعلی اساسا آهسته و ناكارآمد هستند و گرفتن تصویر آنها 30 تا 40 دقیقه طول می كشد.

"اكسپلورر" به صورت كامل نوع جدیدی از تصویربرداری تشخیصی را فراهم می آورد كه برای مثال می تواند اندازه گیری جریان خون یا نحوه مصرف گلوكز را در زمان واقعی در سراسر بدن انجام دهد.

این سیستم تصویربرداری جدید پیش از اینكه به تولید تجاری برسد، باید مورد آزمایشات بیشتر و تایید قرار بگیرد، اما "چری" خوشبین است كه این روند طولی نخواهد كشید و در آینده ای نزدیك به بیمارستان ها و موسسات تحقیقاتی در سراسر جهان راه پیدا خواهدنمود.

این مطالعه جدید در نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریكای شمالی در شیكاگو نمایش خواهد شد.
1397/08/29
14:48:43
5.0 / 5
4975
تگهای خبر: تولید , دانشمند , رمز , كاربر
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت