رمز من - ramzeman
مدیر شورای جهانی پژوهش در خاورمیانه:

محققان ایران و آلمان می توانند با یكدیگر همكاری كنند

محققان ایران و آلمان می توانند با یكدیگر همكاری كنند رمز من: دكتر ˮماركوس ویلمزˮ(Marcus Wilms) كه مسئول ˮشورای جهانی پژوهشˮ(GRC) در بخش خاورمیانه است، از امكان تحقیقات متقابل میان دانشجویان دكتری ایران با محققان آلمانی آگاهی داد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا، شورای جهانی پژوهش سازمان بین المللی متشكل از سران بنیادهای علم دنیا است كه كار خودرا با اهداف بهبود ارتباط و همكاری میان بنیادهای علم دنیا، ارتقا و ترویج اشتراك اطلاعات و بهترین شیوه های همكاری تحقیقاتی، فراهم كردن فضایی برای جلسات منظم سران بنیادهای علم، استفاده از فرصت ها و توجه به دغدغه های مشترك در پشتیبانی از امر پژوهش و آموزش، نمایش راهكار برای موسساتی كه قصد احداث چشم انداز جهانی در زمینه پژوهش دارند و بررسی سازوكارهایی كه پژوهش و جامعه پژوهشی را در عرصه جهان حمایت می كنند، دنبال می كند.
دكتر "ماركوس ویلمز"(Marcus Wilms) كه مدیر این شورا در خاورمیانه و شمال آفریقا است، با حضور در "اجلاس بین المللی شورای جهانی پژوهش"(GRC) در تهران و در گفت وگو اختصاصی با خبرنگار ایسنا از اقدامات این شورا گفت.
ویلمز هدف و كار شورای جهانی پژوهش را تعیین نحوه سرمایه گذاری های تحقیقاتی دانست.
وی اظهار كرد، شورای جهانی پژوهش می تواند به كشورهایی كه اخیرا كارهای تحقیقاتی را آغاز نموده اند كمك نماید كه چگونه كار خودرا پیش بگیرند. از میان این كشورها می توان به برخی كشورهای آفریقایی اشاره نمود.
علاوه بر آن كشورهایی كه دارای بودجه كمی هستند باز می توانند با كمك "شورای جهانی پژوهش" به سرمایه گذاری های تحقیقاتی بپردازند.
دكتر "ماركوس ویلمز" كه یكی از مدیران "بنیاد علم آلمان"( DFG) باز است، راجع به كارهای تحقیقاتی ایران اظهار داشت: من جزئیات زیادی راجع به پروژه های تحقیقاتی ایران نمی دانم ولی ما برنامه داریم كه در آینده با همكاری "بنیاد ملی علم ایران" میان محققان ایرانی و آلمانی كارگاه های پژوهشی برگزار نماییم. شاید یكی از این كارگاه های تحقیقاتی در سال آینده برگزار گردد.
وی ادامه داد، این كارگاه ها محققان را گردهم می آورد تا در گام مقدماتی ابتدا یكدیگر را بشناسند و سپس به همكاری با یكدیگر بپردازند.
ویلمز راجع به كارهای "بنیاد علم آلمان" در حوزه فناوری باز اشاره نمود و اظهار داشت: این بنیاد در حوزه "شبكه های ارتباطی " با بنیادهای دیگر از كشورهای دیگر همكاری می كند.
این بنیاد ۱۵ گروه آموزشی تحقیقاتی جدید بنیان نهاده است كه به حمایت و پشتیبانی از محققان تازه كار می پردازند.
دكتر "ماركوس ویلمز" با اشاره به گروه های آموزشی تحقیقاتی بین المللی در این بنیاد ادامه داد، تابحال بیشتر تمركز این بنیاد روی محققان تازه كار كانادایی بوده است و البته این برنامه ها فقط درباب دانشجویان دكتری است.
وی راجع به محققان ایرانی باز اظهار داشت: این همكاری می تواند در مورد دانشجویان دوره دكتری ایران باز صورت گیرد.
به عنوان مثال دانشجویان ایرانی می توانند با دانشجویان آلمانی همكاری كنند و پروژه های موفق تحقیقاتی خودرا با یكدیگر مبادله كنند.
این برنامه به محققان جوان كمك می نماید كه تحقیقات خودرا بهبود ببخشند و سپس این تحقیقات در روشی منسجم مورد استفاده قرار بگیرند.
موضوع دیگر این است كه این محققان تحقیقات خودرا در یك محیط بین المللی پی می گیرند.
وی در نهایت اظهار داشت: اگر تمایل به این همكاری از طرف ایران باز اعلام گردد، آغاز آن می تواند با سرمایه گذاری در پروژه های تحقیقاتی محققان آغاز شود و سپس در زمینه تخصصی تحقیقاتی آنها همكاری صورت گیرد.
اگر این اقدامات تا این مرحله موفقیت آمیز بود، ما می توانیم به همكاری های خود ادامه دهیم.
دانشجویان دكتری باید به نمایش پروپوزال های تحقیقاتی خود بپردازند و در صورت تایید، از جانب دو كشور باید سرمایه گذاری های مرتبط صورت گیرد.
وی اصرار كرد این هدف اقدامی طولانی مدت است و در ابتدا باید دانشجویان ایرانی و آلمانی در قالب یك گروه با یكدیگر ملاقات كنند و روی پروژه های تحقیقاتی مشخص با یكدیگر همكاری كنند اگر اقدامات انجام شد، دانشجویان آلمانی خودرا به "بنیاد علم آلمان" معرفی می كنند و این بنیاد بودجه این همكاری را تامین می كند.1397/09/01
20:52:24
5.0 / 5
4684
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت