رمز من - ramzeman
با تلاش پژوهشگر ایرانی-كانادایی دانشگاه واترلو

هوش مصنوعی، نشتی لوله را تشخیص می دهد

هوش مصنوعی، نشتی لوله را تشخیص می دهد رمز من: پژوهشگران دانشگاه ˮواترلوˮ، برای تشخیص نشتی لوله های آب، سیستمی مبتنی بر هوش مصنوعی نمایش داده اند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از یورك الرت، شاید بتوان هزینه بالای تلفات آب در سیستم آب شهری را با كمك چند سنسور و فناوری هوش مصنوعی، به صورت قابل توجهی كم كرد.
این فناوری كه توسط پژوهشگران "دانشگاه واترلو" (UWaterloo) كانادا ابداع شده می تواند حتی نشتی های كوچك لوله را تشخیص دهد. پژوهشگران در ابداع این سیستم، از روش های پیچیده پردازش و نرم افزار هوش مصنوعی استفاده كردند تا نشانه های نشتی لوله را از راه بررسی صدای آب در آن تشخیص دهند.
حسگرهایی كه نشانه های صوتی را ثبت می كنند، هزینه كمی دارند و به آسانی و بدون حفاری، قابل نصب هستند. "رویا كودی"(Roya Cody)، دانشجوی دو رگه ایرانی-كانادایی دكتری مهندسی عمران دانشگاه واترلو و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: این فناوری، به شهرها كمك می نماید تا از منابع خود نگهداری و آنها را به شكل كارآمد ترمیم كنند. مشكلات بزرگی مانند انفجار لوله ها، در اثر تغییر فشار، نوسانات حجمی یا فوران آب به سطح پیش می آیند اما نشتی های كوچك لوله اغلب تا سال ها تشخیص داده نمی شوند. رویا كودی دختر پروانه بكتاش، مهندس ساختمان و استاد دانشگاه كنكوردیا كانادا و توماس كودی است.
نشتی شدید لوله می تواند علاوه بر تلف كردن آب، مشكلات سلامتی احداث كند و به مرور زمان، به زیرساخت ها لطمه برساند و آنها را از بین ببرد.
كودی اضافه كرد: ما می توانیم با برطرف نمودن نشتی های كوچك، از انفجار پرهزینه و مخرب لوله در آینده پیشگیری نماییم.
پژوهشگران، سپس تشخیص مورد اطمینان نشتی ها در آزمایشگاه، حالا در حال انجام دادن آزمایش های میدانی هستند. آنها قصد دارند روش هایی برای مشخص كردن محل نشتی عرضه كنند و امكان شناسایی، اولویت بندی و تعمیر لوله را برای مقامات شهری فراهم آورند.1397/09/07
21:23:30
5.0 / 5
5006
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت