رمز من - ramzeman

پناهگاه مخفی سیارات شناسایی شد

پناهگاه مخفی سیارات شناسایی شد رمز من: ستاره شناسان شواهدی از پناهگاه مخفی سیارات كه در اطراف ستارگان جوان وجود دارد، پیدا كرده اند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، به قول ستاره شناسان، این پناهگاهها می توانند خانه خیلی از سیارات "فرا زمینی"(super-Earths) و دیگر سیارات به اندازه نپتون باشد. این سیستم های سیاره ای تازه متولد شده می توانند به توضیح چگونگی و روند تشكیل سیستم منظومه شمسی ما كمك كنند.
در این مطالعه ستاره شناسان یك قسمت از آسمان را كه ستارگان جوان صورت فلكی "ثور" قرار داشته و ۴۵۰ میلیون سال نوری از زمین دور بودند را مورد بررسی قرار دادند.
پژوهشگران گفتند زمانی كه سیستم خورشیدی حدود ۴.۶ میلیارد سال پیش تشكیل شد، ابتدا گرد و غبار و گاز در اطراف خورشید نوجوان بود.
پس از میلیونها سال، این قرص پیش سیاره ای به توده های ماده و در نهایت چند سیاره تبدیل شد.
"قرص های پیش سیاره ای"(protoplanetary disk) توده هایی از گرد و غبار و گاز هستند. جاذبه گرانشی سحابی های مولكولی كه ابرهای گازی باقیمانده از مه بانگ یا حاصل انفجار دیگر ستارگان هستند سبب فشرده گشتن مواد درون آن كه عموما از هیدروژن مولكولی هستند می گردد.
ستاره شناسان همین طور افزودند كه همانطور كه می دانیم، تجمع زباله های فضایی سامانه خورشیدی را به وجود آورده است و مشتری كه بزرگترین سیاره شمرده می شود در شكل گیری سیارات زمین سان نزدیك به خورشید شناخته شده است.
سیاره زمین سان یا سیاره سنگی یا سیاره زمینی(Terrestrial planet) سیاره ای است كه بیش تر از سنگ های سیلیكاتی یا فلزها تولید شده است. این سیاره ها ساختار سخت و صخره ای مانند زمین دارند.
مطالعات پیشین پژوهشگران نشان داده است كه گرانش زیاد سیاه مشتری، تمام گرد و غبار نزدیكی خورشید را می زداید و روند تشكیل سیاره را سرعت می بخشد.
سیارك ها، قمرها، حلقه ها و سیارات امروزه همه در منظومه شمسی شكل می گیرند و همه در حال چرخش به دور خورشید هستند.
قرص های پیش سیاره ای به اندازه كافی برای تشكیل سیارات جدید، جوان هستند. پژوهشگران این مطالعه از تلسكوپ "آرایه میلی متری بزرگ آتاكاما"(ALMA) در صحرای شیلی استفاده كردند.
محققان از ۳۲ ستاره تصویربرداری كردند و دریافتند ۱۲ مورد از آنها(۴۰ درصد از ستاره ها) دارای حلقه و شكاف هستند.
ستاره شناسانی كه بر روی این پروژه كار می كنند مدعی هستند این سوژه بسیار عالی حضور سیارات را توضیح می دهد.
" فنگ لانگ"(Feng Long) دانشجوی دكترا و نویسنده ارشد این مطالعه از موسسه نجوم و اخترفیزیك" دانشگاه پكینگ" چین اظهار داشت: این سوژه جذابی است چونكه این اولین بار می باشد كه آمار سیارات فراخورشیدی نشان داده است كه سیارات "فرازمینی" و "نپتون" مشهورترین سیارات فرا زمینی هستند كه در مشاهدات قرص پیش سیاره ای باز حضور داشتند.
براساس یافته های این تحقیق، جرم سیاره های گازی به اندازه نپتون یا به اصطلاح سیاره های زمین سان فرا زمینی ۲۰ برابر جرم زمین است.
یافته های این مطالعه در مجله "Astrophysical" منتشر گردید.
1397/09/17
20:49:43
5.0 / 5
4262
تگهای خبر: تولید , محقق , ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت