رمز من - ramzeman

هدیه كریسمس فضاپیمای نیوهورایزنز به دانشمندان

هدیه كریسمس فضاپیمای نیوهورایزنز به دانشمندان به گزارش رمز من با شروع سال نوی میلادی فضاپیمای رباتیك ˮنیوهورایزنز ˮ(New Horizons) ناسا آغاز به ارسال اطلاعات از جسم فرانپتونیˮUltima Thuleˮ خواهد نمود. جسم فرانپتونی یاد شده ۴ میلیارد مایل(حدود ۶.۵ میلیارد كیلومتر) از زمین فاصله دارد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، اول ژانویه سال ۲۰۱۹، فضاپیمای "نیوهورایزنز" ناسا آغاز به ارسال اطلاعات از جسم فرانپتونی "Ultima Thule" كه در "كمربند كویپر"(Kuiper belt) قرار دارد، خواهد نمود.
جسم فرانپتونی"Ultima Thule" چهار میلیارد مایل از زمین فاصله دارد و در لبه تاریك منظومه شمسی قرار دارد. خورشید از این مكان بسیار دور است و بنابراین می توان دریافت كه این ناحیه نمی تواند درخشان تر از یك ستاره باشد.
كمربند كویپر یك حلقه نازك متشكل از اجرام یخی است و همین مبحث آنرا به یكی از اسرارآمیز ترین و جالب ترین مناطق اطراف خورشید تبدیل نموده است.
این كمربند میلیاردها سال قبل از شكل گیری سیارات منظومه شمسی تشكیل شده است. یك مرتبه از نزدیك مشاهده كردن این كمربند، رویای چندین دهه پژوهشگران است.
كمربند كویپر، اولین بار توسط اخترشناس هلندی تبار، "جرارد كویپر" عنوان شد؛ وی بر پایه مدار بعضی از دنباله دارهای شناخته شده و وجود اجرامی مانند سیاره كوتوله پلوتون باور داشت كه كمربندی از اجرام دنباله دار مانند، در ورای مدار نپتون وجود دارند. ۲۰ سال بعد از مرگ او اولین جرم كمربند كویپر در فاصله ۴۲ واحد نجومی از خورشید شناخته شد. این جرم به قطر ۲۴۰ كیلومتر "۱۹۹۲QB۱" نامگذاری شد.
از آن زمان تابحال بیشتر از ۸۰۰ جرم دیگر در كمربند كویپر یافته شده است. گمان می گردد حداقل ۳۵۰۰۰ جهان یخ زده با قطری بیشتر از ۱۰۰ كیلومتر در این منطقه وجود داشته باشند و شاید دهها بار بیشتر از این، اجرام كوچك تری در كمربند كویپر پنهان از دید ما باشند. كل جرم موجود در كمربند كویپر باید چند صد برابر جرم موجود در كمربند سیارك ها كه در بین مدار مریخ و مشتری است باشد. همچون اجسامی كه در این كمربند هستند می توان سیارك "اریس"(Eris) و سیاره كوتوله "پلوتون"(Pluton) را نام برد.
حالا بعد از سالها پژوهشگران می توانند به رویای دیرینه خود جامه تحقق بپوشانند چونكه در ۱ ژانویه، فضاپیما نیوهورایزنز ایالات متحده آمریكا كه از ۱۳ سال پیش به سمت كمربند كویپر حركت كرده است با استفاده از دوربین، ردیاب و اسكنرهای خود به بررسی جسم فرانپتونی "Ultima Thule" می پردازد و اطلاعات زیادی را در اختیار دانشمندان قرار می دهد.
نیوهورایزنز فضاپیمای رباتیك ناسا و بخشی از برنامه های فضایی "مرزهای نو" است كه در ۱۹ فوریه ۲۰۰۶ میلادی به سمت كمربند كویپر حركت كرد. این كاوشگر فضایی كه آنرا كاوشگر بین سیاره ای یا "سیاره پیما" هم خوانده اند، اولین فضاپیمایی است كه به سمت پلوتو پرواز كرد و به مطالعه درباره این سیاره كوتوله و پنج قمر آن كه تابحال شناخته شده، به ویژه" شارون"(Charon)، پرداخت. این كاوشگر فضایی ۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵ بعد از گذر از كنار پلوتو به سراغ كمربند كویپر رفت تا دستكم با یكی از اجرام این كمربند هم دیدار كند.
هنگامی كه پلوتو و زمین در دو سوی مخالف با یكدیگر بر گرد خورشید قرار گیرند این فاصله نزدیك به ۷٫۵ میلیارد(۷۵۰۰ میلیون) كیلومتر است و این بیشترین فاصله ای است كه این دو می توانند از هم داشته باشند. كمترین فاصله هنگامی است كه هر دو در یك سوی خورشید قرار گیرند. نزدیك ترین این فاصله نزدیك به ۴٫۲۸ میلیارد(۴۲۸۰ میلیون) كیلومتر است.
به علت فاصله بسیار زیاد پلوتون از خورشید و عدم توانایی صفحات خورشیدی در تولید الكتریسیته لازم برای كاوشگر نیوهورایزنز، این فضاپیما از واحد آر.تی. جی(RTG) یا ژنراتورهای ترموالكتریكی رادیوایزوتوپ به منظور تولید نیروی برق استفاده می نماید. در این وسیله گرمای ناشی از شكست طبیعی عناصر سنگین رادیواكتیو به مواد سبك تر بر طبق خاصیت ترموالكتریكی به جریان برق تبدیل می گردد.
"آلن استرن"(Alan Stern) پژوهشگر اصلی ماموریت نیوهورایزنز اظهار داشت: ما می خواهیم دریابیم این جسم فرانپتونی از چه چیزی تولید شده است، چگونه ساخته شده؟ آیا اتمسفر و حلقه دارد؟
با انجام این پژوهش، "MU۶۹ یا Ultima Thule" تبدیل به دورترین شی خواهد شد كه تاكنون از طریق دور توسط انسان ها مورد بررسی قرار گرفته است. دلیل آنكه دانشمندان نام این جسم فرانپتونی را "Ultima Thule" نهاده اند این است كه جغرافی دانان قدیمی اعتقاد داشتند، این جسم فرانپتونی بیشترین فاصله با زمین را دارد.
كمتر از ۲۴ ساعت طول می كشد تا فضاپیمای نیوهورایزنز به دور Ultima Thule بچرخد و آنرا با ابزارهای خود در روز سال نو بررسی كند. بعد از آن بطور قطع این كاوشگر اطلاعات و یافته های ارزشمندی همانند تاریخ اولیه منظومه خورشیدی را در اختیار دانشمندان قرار خواهد داد.1397/09/25
14:12:29
5.0 / 5
4261
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت