رمز من - ramzeman
تصاویر مدارگرد كاسینی نشان می دهند

تابستان بزرگترین قمر زحل در راه می باشد

تابستان بزرگترین قمر زحل در راه می باشد به گزارش رمز من تصاویر ثبت شده توسط مدارگرد ˮكاسینیˮ نشان می دهند كه تابستان بزرگترین قمر زحل، در حال فرا رسیدن است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، بزرگترین قمر زحل موسوم به "تایتان" (Titan)، جهان بسیار پویایی است. فصل های این قمر، حود هفت سال به طول می انجامند و آخرین تابستان آن هم قرار بود در سال ۲۰۱۶ رخ دهد. با این همه به نظر می آید كه این دفعه، فرارسیدن تابستان مطابق انتظار نبوده است. ستاره شناسان با تحلیل تصاویر مدارگرد "كاسینی" (Cassini) توانستند شواهدی از بارش مشخص كنند كه نشان می دهند تابستان این قمر در راه می باشد.
كاسینی اولین بار در سال ۲۰۰۴ و هنگام تابستان به تایتان رسید و توانست ابر و بارش را در نیمكره جنوبی این قمر نشان دهد. ستاره شناسان با كمك داده های كاسینی، مدلهای اقلیمی تایتان را عرضه دادند. این داده ها نشان می داد كه با تغییر فصل، آب و هوای مشابهی در نیمكره شمالی این قمر دیده خواهد شد؛ اما تایتان، مطابق این برنامه و بر مبنای مدلهای اقلیمی پیش نرفت و تا آخر سال ۲۰۱۶ هیچ ابری در آن مشاهده نشد.
این اتفاق، دانشمندان را گیج كرد. "راجانی دینگرا" (Rajani Dhingra)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: انتظار می رفت كه ابر و باران در قطب شمالی تایتان مشاهده شود و از آغاز تابستان رخ دهد؛ اما به رغم آنچه مدلهای اقلیمی نشان داده بودند، ما هیچ ابری مشاهده نكردیم.
امكان دارد ابرها، تنها نشانه های تغییر فصلی آب و هوا نباشند. "دینگرا" و گروهش در هفت ژوئن سال ۲۰۱۶، ناهنجاری عجیبی را در یكی از تصاویر ثبت شده توسط كاسینی مشاهده نمودند كه در تصاویر پیشین وجود نداشت. در این تصویر، بخش بزرگی از تایتان (حدود ۱۲۰ هزار كیلومتر مربع) ناگهان حالت انعكاسی به خود گرفته بود.


این انعكاس، حالتی بود كه بعد از بارش تولید می شود؛ اما این بارش، یك بارش معمولی نبود، بلكه بارش متان بود. پژوهشگران می گویند كه شكل الگوی بارش نشان داده است كه باران روی یك سطح ناملایم باریده نه یك سطح صاف؛ در نتیجه نقاط مدوری از خود به جا گذاشته است.
تصاویر جدید نشان می دهند كه تابستان بالاخره به تایتان رسیده است. پژوهشگران قصد دارند در مرحله بعد دلیل تاخیر بارش را بررسی نمایند. "دینگرا" اضافه كرد: هدف ما این است كه پیش بینی ها و اكتشافات با یكدیگر منطبق باشند.
این پژوهش، در مجله " Geophysical Research Letters" به چاپ رسید.1397/10/29
15:10:18
5.0 / 5
5018
تگهای خبر: تولید , دانشمند , ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت