رمز من - ramzeman

بازگشت شنوایی افراد ناشنوا با كمك یك پروتز كاشت حلزونی

بازگشت شنوایی افراد ناشنوا با كمك یك پروتز كاشت حلزونی رمز من: پژوهشگران ˮدانشگاه گرینویچˮ(University of Greenwich) انگلیس در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند در حال توسعه یك ˮپروتز كاشت حلزونیˮ(cochlear implant) جدیدی هستند كه افراد ناشنوا توسط آن می توانند صداها را حدودا با كیفیت بالا و همانند افراد سالم بشنوند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران انگلیسی در حال توسعه پروتزهای كاشت حلزونی نوینی هستند كه افراد ناشنوایی كه حتی با سمعك نیز قادر به شنیدن صداها نیستند توسط آن می توانند به راحتی و همانند افراد عادی صداها را بشنوند. بگفته پژوهشگران دستگاه مذكور سیگنال های صدا را می شكند و باردیگر آنها را بازسازی می كند.
دیگر افراد ناشنوا و به خصوص كودكان ناشنوا نباید نگران باشند چونكه با این ابزار جدیدی كه پژوهشگران در حال توسعه آن هستند می توانند شنوایی خودرا تا حدود ۹۰ تا ۱۰۰ در صد به دست آورند.
در انگلستان حدود ۱۲۰۰ فرد پروتزهای كاشت حلزونی دارند. ایمپلنت های مذكور كه هر سال نصب می شوند یك میكروفن را مستقیما به مغز برای بازیابی شنوایی متصل می كنند و سبب بازسازی ساختار شنوایی می شوند اما بگفته دانشمندان افراد با این دستگاهها صداها را همانند صدای فلز می شنوند.
بنابر گفته دانشمندان این تكنولوژی جدید بهتر از دیگر دستگاهها عمل خواهدنمود و موجب می شود فرد با كیفیت بالایی صداها را بشنوند. دستگاه مذكور بجای بلند كردن صداهای بیرون، سیگنالهای صدا را شكسته و باردیگر بازسازی می كند.
دستگاه مذكور به شكلی عمل می كند كه فرد می تواند صداها را ۹۰ تا ۱۰۰ درصد همانند افراد عادی بشنود.
دكتر "ویم ملیس"(Wim Melis) پژوهشگر این مطالعه اظهار داشت: ما روشی را ابداع كرده ایم كه سیگنال ورودی را در اجزای آنالوگ خود تجزیه می كند و این در شرایطی است كه همزمان چندین نسخه را ذخیره می كند. این به این معنا است كه ما می توانیم سیگنال را با دقت بسیار بالا بازسازی نماییم، حتی اگر قسمتی از سیستم شنوایی فرد از بین رفته باشد. سیستم های فعلی نمی توانند بین صدای پس زمینه و صدای صحبت افراد، تمایز قائل شوند.
میكروفن پروتز كاشت حلزونی از پشت سر به نزدیكی پشت گوش كاربر متصل خواهد شد و یك دستگاه نیز داخل جمجمه قرار می گیرد كه به میكروفن مذكور متصل می شود. در ادامه، صداهای بیرون ضبط شده و به دستگاه داخلی منتقل می شوند. دستگاه داخلی بطور مستقیم صداها را به عصب شنوایی منتقل می كند و در نهایت سیگنال به مغز ارسال می شوند و فرد می تواند صداها را بشنود. حدود ۱۱ میلیون نفر در انگلیس یعنی یك فرد از هر شش فرد یا ناشنوا هستند و یا كمبود شنوایی دارند، بدین سبب توسعه چنین دستگاهی می تواند كمك شایانی به این افراد كند.
منبع:

1398/04/29
18:22:51
5.0 / 5
4397
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت