رمز من - ramzeman
با تلاش پژوهشگران دانشگاه پرینستون صورت می گیرد

تبدیل آب شور به آب شیرین با كمك یك لایه چوبی!

تبدیل آب شور به آب شیرین با كمك یك لایه چوبی! به گزارش رمز من پژوهشگران ˮدانشگاه پرینستونˮ، لایه ای از جنس چوب ابداع نموده اند كه می تواند آب شور را به آب شیرین تبدیل كند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، جدا كردن نمك از آب دریا، به انرژی بالا و مهندسی خاصی نیاز دارد. پژوهشگران "دانشگاه پرینستون" (Princeton University) برای ساده شدن این كار، راه جدیدی یافته اند. آنها باور دارند كه یك لایه نازك و متخلخل چوب می تواند این كار را انجام دهد.
آب شور در فرایند "تقطیر غشایی"(Membrane distillation)، از میان یك لایه عبور می كند كه معمولا از نوعی پلیمر با منافذ بسیار باریك ساخته شده و جلوی عبور نمك را می گیرد تا فقط مولكول های آب از آن عبور كنند. "جیسون رن" (Jason Ren)، پژوهشگر دانشگاه پرینستون و همكارانش، نوعی لایه جدید برای این كار ابداع نموده اند كه به جای پلاستیك، از چوب طبیعی ساخته شده است.
رن در اینباره اظهار داشت: در تصفیه آب با روش های قدیمی، باید آب با فشار بالا پمپاژ شود و این كار، به انرژی زیادی نیاز دارد. روشی كه ما عرضه كرده ایم، كارآیی بیشتری دارد و انرژی بالایی را نمی طلبد چونكه ما برخلاف روش های قدیمی، از مواد مبتنی بر سوخت های فسیلی استفاده نكرده ایم.
این گروه پژوهشی، لایه ای نازك از چوب درخت "نمدار آمریكایی"(Tilia americana) عرضه كرده اند كه الیاف اضافی آن با كمك یك ماده شیمیایی پاك شده اند تا سطح چوب برای مولكول های آب، لغزنده باشد. گرم شدن یك طرف این لایه، به بخار شدن آبی كه روی طرف دیگر جریان دارد، منجر می شود.


بعد از این مرحله، بخار آب از میان منافذ لایه عبور می كند و به طرف سردتر آن می رود اما نمك ها در همان محل ابتدایی باقی می مانند؛ بدین ترتیب آب تازه آماده می شود.
رن اضافه كرد: این فرایند، با انرژی كمتری انجام می شود و فقط یكی از لایه های آن به دمای بالا نیاز دارد.
این روش می تواند در هر ساعت، 20 كیلوگرم آب را در هر متر مربع تصفیه كند كه یقینا به سرعت لایه پلیمر نیست.
پژوهشگران فكر می كنند كه دلیل این موضوع، نداشتن تجهیزات كافی برای نازك كردن لایه است. ضخامت این لایه، 500 میكرومتر است در حالیكه ضخامت لایه های پلیمری معمولا به 130 میكرومتر می رسد.
رن افزود: ساخت لایه های باریك چوب با كمك تجهیزات مناسب، دشوار نخواهد بود.
این پژوهش در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.1398/05/12
17:32:19
5.0 / 5
4362
تگهای خبر: انرژی
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت