رمز من - ramzeman

هیدروژلی كه كارآیی دارورسانی را بیشتر می كند

هیدروژلی كه كارآیی دارورسانی را بیشتر می كند رمز من: پژوهشگران آمریكایی، نوعی هیدروژل ابداع نموده اند كه می تواند داروها را به قسمت های مورد نظر بدن انتقال دهد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، داروهایی كه از شكل گیری پروتئین های ناخواسته یا مضر پیشگیری می كنند، هم اكنون برای درمان بیماری های خیلی از جمله سرطان ارائه می شوند. این داروها برمبنای "آران ای" (RNA) و یا "آران ای خاموشگر" (siRNA) بیمار تجویز می شوند، اما رسیدن داروها به هدف مورد نظر همچون تومور، یك چالش به شمار می رود؛ برای اینكه آران ای خاموشگر می تواند به سرعت در بدن تخریب شود و كارآیی سیستم انتقال را از بین ببرد. همچنین، داروها برای وارد شدن به سلول ها با چالش هایی رو به رو می شوند.
پژوهشگران "دانشگاه ایلینوی در شیكاگو" (UIC)، نوعی هیدروژل عرضه كرده اند كه می تواند آران ای خاموشگر را مستقیما به هدف مورد نظر برساند.
پژوهشگران دیگر نیز قبل از این تلاش نموده اند تا مولكول های آران ای خاموشگر را با برخی مواد مرتبط كنند تا نانوذراتی عرضه كنند كه از تخریب آران ای خاموشگر پیشگیری می كنند و داروها را در وارد شدن به سلول یاری می دهند. در هر حال، امكان رسیدن داروهای ادغام شده با نانوذرات به سلول های مورد نظر، كمتر است؛ در نتیجه برای رسیدن به هدف باید چندین دوز از دارو به كار رود و این موضوع، خطر عوارض جانبی منفی را بیشتر می كند.
هیدروژل هایی كه از نظر زیستی سازگار هستند، تابحال برای رساندن دارو به نواحی خاصی از بدن به كار رفته اند. می توان یك ورقه از هیدروژل حاوی دارو را روی قسمتی از بدن كه به دارو نیاز دارد، قرار داد و یا حتی آنرا تزریق كرد، اما مشكل اینجاست كه داروهای ادغام شده با هیدروژل، اغلب به سرعت روی سلول ها و بافت های اطراف پخش می شوند و از رسیدن داروی كافی به محل مورد نظر جلوگیری می كنند. تغییر در تخلخل هیدروژل، میزان تخریب آن و وابستگی آن به دارو می تواند انتشار آنرا به تأخیر بیندازد.
"ابن آلسبرگ" (Eben Alsberg)، استاد دانشگاه ایلینوی و همكارانش، راهبرد منحصر به فردی برای ابداع هیدروژل ارائه دادند كه امكان كنترل انتشار آران ای خاموشگر را به مرور زمان فراهم می آورد. آنها با ادغام شیمیایی آران ای خاموشگر و هیدروژل توانستند انتشار دارو را كنترل كنند. هنگامی كه این تركیب در محیط مبتنی بر آب قرار می گیرد، اتصال میان آران ای خاموشگر و هیدروژل از بین می رود و دارو در بدن پخش می شود.


"آلسبرگ" اظهار داشت: شاید بتوانیم در آینده از این فنآوری برای پیش گیری از تولید پروتئین های خاصی كه به پیشرفت یك بیماری خاص منجر می شوند، استفاده نمائیم و یا با كمك آن، سلول های بنیادی را به صورت مطلوب تغییر دهیم تا بتوانند بافت های لطمه دیده ای مانند استخوان یا غضروف را ترمیم كنند.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.
منبع:

1398/06/08
11:02:11
5.0 / 5
5272
تگهای خبر: تولید , كنترل , نانو
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت