رمز من - ramzeman

كوچكترین شتاب سنج جهان ساخته شد

كوچكترین شتاب سنج جهان ساخته شد رمز من: پژوهشگران ˮموسسه سلطنتی فناوری كی تی اچˮ(KTH) سوئد در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه كوچكترین شتاب سنج جهان شده اند كه این وسیله می تواند بازی ها و فناوری های پوشیدنی را تغییر دهد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا، از شتاب سنج های تعبیه شده در تلفن های هوشمند برای اندازه گیری جهت یابی دستگاه استفاده می شود.
پژوهشگران سوئدی به تازگی از نانومواد بسیار رسانا و گرافن برای ایجاد كوچكترین شتاب سنج جهان استفاده كردند.
از این ابزار پیشرفته می توان در فناوری های ناوبری كه می توانند در موبایل و بازی مورد استفاده قرار گیرد، استفاده نمود.
شتاب سنج تلفن های هوشمند یكی از مهمترین تجهیزات این تلفن ها محسوب می شوند. این شتاب سنج ها از چند سنسور و ساختارهای كریستالی میكروسكوپی كه به علت نیروهای شتاب دهنده گرفتار لرزش می شوند ایجاد می شود كه این تجهیزات به آنها این امكان را می دهد كه سرعت و جهت را شناسایی كنند.
این فناوری امكان تغییر دوربین در گوشی هوشمند را از راه افقی به عمودی با حركت دادن تلفن به راحتی ممكن می سازد و از سویی دیگر به برنامه های نقشه یابی این امكان را می دهد سرعت كاربران هنگام رانندگی و سایر خصوصیت های مبتنی بر حركت را محاسبه كنند.
حالا آخرین مرحله در نوآوری فناوری نانو یك شتاب دهنده كوچك است كه با استفاده از گرافن ساخته شده است. این ماده تنها چند اتم ضخامت دارد و در ساخت فیلترهای تصفیه آب دریا مورد استفاده قرار می گیرد.
تیم تحقیقاتی بین المللی "مؤسسه فناوری سلطنتی كی تی اچ" و با همكاری "دانشگاه فنی آخن" و "موسسه تحقیقاتی AMO GmbH" آخن آلمان موفق به توسعه این شتاب سنج شده اند. از شتاب سنج مذكور می توان در سیستم های نظارت بر بیماری های قلبی عروقی و فناوری های پوشیدنی بسیار حساس و فناوری های قابل حمل بهره برد.
"ژوگ فان"(Xuge Fan) پژوهشگر دانشكده گروه میكرو و نانوسیستم موسسه كی. تی. اچ توضیح داد كه گرافن و خصوصیات منحصر به فرد آن به او و دیگر پژوهشگران كمك كرده تا این شتاب سنج های فوق العاده كوچك را ایجاد كنند.
ایشان در ادامه اظهار داشت: برپایه بررسی ها و مقایسه های انجام شده می توان اظهار داشت كه این كوچكترین شتاب سنج الكترومكانیكی گزارش شده در جهان است.
فان در آخر اضافه كرد: این فناوری كاربرد بسیای در تلفن های هوشمند خواهد داشت چونكه می توان از آن در بازی و گام شمار و همینطور سیستم های نظارت بر بیماری های قلبی و فناوری های پوشیدنی ثبت حركت كه حتی كوچكترین حركات بدن انسان را هم كنترل می كنند، استفاده نمود.
از دیگر كاربردهای بالقوه این فناوری می توان به وجود چند سنسور بسیار كوچك و محرك های همانند تشدید كننده، چرخش نما و میكروفن اشاره نمود. محققان امیدوارند بتوانند بزودی این فناوری را به بازار عرضه كنند.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Electronics" منتشر گردید.1398/06/13
15:00:04
5.0 / 5
4913
تگهای خبر: دوربین , فناوری , كاربر , كنترل
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت