رمز من - ramzeman

سیاراتی كه به دور ابر سیاهچاله ها می چرخند!

سیاراتی كه به دور ابر سیاهچاله ها می چرخند! رمز من: گروهی از ستاره شناسان در گزارشی كه ناقض نظریه های متعارف درباره نحوه شكل گیری كهكشان ها است، اعلام كردند سیارات امكان دارد بجای ستارگان در اطراف ابر سیاهچاله ها در حال چرخش باشند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این گروه از دانشمندان در نظریات جدید خود اظهار كرده اند كه امكان دارد سیارات بجای چرخش به دور ستارگان در حال چرخش به دور ابر سیاه چاله ها باشند.
پیش تر دانشمندان مطرح كرده بودند كه سیاه چاله های معمولی امكان دارد در مركز چرخش یك سیاره قرار داشته باشند اما این امر برای سیاه چاله های عظیم كه میلیون ها برابر بزرگتر از خورشید هستند، ممكن نیست.
قبل از این تصور می شد سیارات توسط ذرات گرد و غبار و گاز در اطراف ستارگان شكل گرفته اند اما بتازگی پژوهشگران طی این مطالعه این ایده را مطرح كرده اند كه امكان دارد ستاره ها تنها مكان تشكیل سیارات باشند.
حالا طی این مطالعه دانشمندان اظهار كرده اند امكان دارد سیارات اطراف ابر سیاهچاله ها در حال چرخش باشند و برای اجتناب از بلعیده شدن توسط سیاهچاله ها حداقل در فاصله ۱۰ سال نوری از آنها می چرخند و و از آنجائیكه سیاه چاله ها بسیار بزرگ هستند حدود ۱۰ هزار سیاره قادر به چرخش به دور یكی از این سیاه چاله ها هستند.


پژوهشگران اعتقاد دارند كه سیارات بطور معمول توسط ذرات گرد و غبار و گاز كه در اطراف یك ستاره جمع می شوند، تشكیل می شوند و اجرام آسمانی را می سازند اما حالا اخترشناسان دریافتند كه این ابرهای گاز و غبار كه در دیسك های اطراف ستارگان جمع می شوند مانند سیاهچاله ها رفتار می كنند.
دكتر "كییچی وادا"(Keiichi Wada) از "دانشگاه كاگوشیما"(Kagoshima University) در این مطالعه مدلهای تشكیل سیاره را برای مقایسه و بررسی رفتار ستاره و سیاه چاله های عظیم مورد بررسی قرار داد.
وادا اظهار داشت: این اولین مطالعه ای است كه طی آن احتمال تشكیل مستقیم اجرام آسمانی شبیه به سیاره كه با ستاره ها در ارتباط نیستند بلكه با سیاهچاله ها در ارتباطند را مورد بررسی قرار داده ایم. مشاهدات قبلی كه درباره سیاه چاله های عظیم بود نشان داده بود آنها قابلیت اتساع زمان(time dilation) را دارند كه این خاصیت پروسه تشكیل سیارات را متوقف می كند.
بگفته دانشمندان سیارات به سبب داشتن مقادیر بالا گرد و غبار از فاصله ۱۰ و ۳۰ سال نوری به دور سیاهچاله می چرخند.
اتساع زمان یكی از مفاهیم فیزیكی مربوط به نظریه نسبیت خاص آلبرت اینشتین هست كه در خصوص پایه نسبیت این گونه بیان می شود كه از دید دو ناظر با سرعت متفاوت، گذر زمان متفاوت بررسی می شود.
منبع:

1398/06/31
15:12:03
5.0 / 5
4810
تگهای خبر: دانشمند , ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت