رمز من - ramzeman

تلسكوپ آژانس فضایی اروپا پرتاب شد

تلسكوپ آژانس فضایی اروپا پرتاب شد به گزارش رمز من آژانس فضایی اروپا(ESA) بعد از یك تعویق یك روزه در پرتاب تلسكوپ فضایی ˮچئوپسˮ(Cheops) بالاخره این تلسكوپ را كه به منظور مطالعه سیاره های فراخورشیدی دور دست پرتاب می شود، روانه فضا كرد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، آژانس فضایی اروپا تلسكوپ "چئوپس" خویش را با هدف ماموریتی انجام مطالعات دقیق پیرامون سیارات فراخورشیدی دور دست كشف شده توسط تلسكوپ های فضایی قبلی مانند "كپلر" و "تس" با موفقیت به فضا فرستاد.
این تلسكوپ فضایی سوار بر موشك "Soyuz-Fregat" به مدار تحویل داده شد. این موشك همینطور حامل یك ماهواره رصد زمین برای ایتالیا و سه تاسواره بود.
"چئوپس" نخستین ماهواره آژانس فضایی اروپا است كه به جستجوی جهان های بیگانه در حال گردش به دور ستاره های دور دست اختصاص داده شده است. این تلسكوپ نگاه خویش را بر ستارگانی خیره خواهد نمود كه قبلاً میزبان سیاره هایی تشخیص داده شده اند كه از نظر اندازه بین زمین خودمان و نپتون هستند.
هنگامی كه یك سیاره در جهت نگاه این تلسكوپ از جلوی ستاره خود عبور می كند، "چئوپس" با استفاده از نورسنج دقیق خود اندازه گیری های دقیقی از اندازه آن جرم آسمانی انجام می دهد.
دانشمندان با تلفیق اطلاعات اندازه این سیاره ها و اندازه گیری جرم آنها و استتفاده همزمان از اطلاعات سایر رصدخانه ها می توانند میانگین چگالی جهان را محاسبه كنند. همینطور می توانند تركیب و ساختار آنها را مدل سازی كنند و حتی روشن كنند كه آیا امكان دارد محیط مناسبی برای پشتیبانی از زندگی فرازمینی باشند یا خیر.


این ماهواره خورشیدی همینطور به روشی مشابه با نحوه درك شخص روی زمین از هلال ماه، تغییرات را در نحوه بازتاب نور ستاره توسط سیارات در چند مرحله از مدار خود مشاهده خواهد نمود. دانشمندان امیدوارند این مشاهدات به شناخت بیشتر فرآیندهای حاكم بر انتقال گرما از روز به شب كمك نماید و ازاین رو خصوصیت های خاصی از جو این سیاره ها مانند وجود ابرها و حتی تركیب آنها را آشكار كند.
"چئوپس" فقط یك مرتبه می تواند عبور سیاره از جلوی ستاره میزبان خویش را مشاهده كند، ازاین رو مسؤلان این ماهواره باید مراقب باشند كه حداكثر دستاورد علمی ممكن را از آن حاصل كنند. خوشبختانه از آنجائیكه این كار جدیدی نیست، دانشمندان می دانند كه چه موقع و به چه صورت باید سیاره را رصد كنند. این به ماهواره اجازه می دهد تا این كار در حداقل زمان ممكن صورت گیرد و در عین حال، مشاهدات را به حداكثر برساند.
در حالیكه اكتشافات انجام شده توسط "چئوپس" به خودی خود هیجان انگیز خواهد بود، برای اهداف انتخابی نسل های بعدی تلسكوپ های فضایی نظیر تلسكوپ فضایی "جیمز وب" هم پرارزش خواهد بود.


همانطور كه اشاره شد، دماغه موشك حامل "چئوپس" میزبان ماهواره ایتالیایی معروف به "Cosmo-SkyMed" كه نسل دوم ماهواره های رصد زمین است و همینطور سه تاسواره دیگر بود.
این موشك از سكوی پرتاب "كورو"(Kourou" در گویان فرانسه به فضا پرتاب و موفق به انجام مأموریت خود شد.
موشك "Fregat" كه عضو نسبتا جدید خانواده پرتابگر "سایوز" است، در سال 2000 با هدف گسترش قابلیت های این موشك پیر روسی تایید شده بود.
طی ای مأموریت، ماهواره "Cosmo-SkyMed" ایتالیا نخستین ماهواره ای بود كه 22 دقیقه و 44 ثانیه بعد از پرتاب در مدار مستقر شد. كمی بیشتر از دو ساعت بعد هم "چئوپس" از "Fregat" جدا شد و در مدار قرار گرفت و سیگنال این ماهواره خیلی زود توسط ایستگاه "New Norcia" متعلق به آژانس فضایی اروپا در استرالیا دریافت شد. سپس سه تاسواره در مدارهای خود قرار گرفتند.
منبع:

1398/09/29
19:17:13
5.0 / 5
4828
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت