رمز من - ramzeman

شناسایی برخورد یك كهكشان با كهكشان راه شیری توسط تس

شناسایی برخورد یك كهكشان با كهكشان راه شیری توسط تس رمز من: پژوهشگران ˮدانشگاه بیرمنگامˮ انگلیس در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند با كمك تلسكوپ فضایی ˮتسˮ موفق به تعیین زمان برخورد یك كهكشان با كهكشان راه شیری شده اند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، یك ستاره درخشان و مجزا كه در "صورت فلكی هندی" قرار دارد و از نیمكره جنوبی قابل مشاهده می باشد به ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران(Transiting Exoplanet Survey Satellite) یا تلسكوپ فضایی تس(TESS) كمك كرده است تا دریابد كهكشان راه شیری در اوایل زمان تشكیل خود با كهكشان كوچك تر دیگری به نام "گایا-انسلادوس"(Gaia-Enceladus) برخورد كرده است.
یك تیم بین المللی از دانشمندان به سرپرستی پژوهشگران دانشگاه "بیرمنگام" بتازگی دریافته اند كهكشان راه شیری مدت اندكی بعد از تشكیل با یك كهكشان دیگری برخورد كرده است. ستاره مذكوری كه در صورت فلكی هندی قرار دارد و در این زمینه به دانشمندان كمك كرده است "وی ایندی"(ν Indi) نام دارد. طی این مطالعه پژوهشگران برای به دست آوردن اطلاعاتی از ستاره مذكور و بررسی این اطلاعات از داده های چند ماهواره و تلسكوپ ها استفاده كردند.
پژوهشگران با استفاده از نوسانات طبیعی این ستاره و با كمك داده های اخترلرزه شناسی كه توسط تلسكوپ تس جمع آوری شده است، زمان تولد این ستاره را دریافتند.
تلسكوپ فضایی تس یك تلسكوپ فضایی ساخت ناسا است كه ۱۹ آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی به فضا پرتاب شد. این ماهواره از زمان پرتاب تابحال اكتشافات بسیاری انجام داده و موجب هیجان اخترشناسان شده است.
هنگامی كه پژوهشگران داده های این تلسكوپ را با داده های تلسكوپ فضایی "گایا" آژانس فضایی اروپا تركیب كردند دریافتند كه این ستاره كهن در زمان تشكیل اولیه كهكشان راه شیری متولد شده است اما برخورد كهكشان "گایا-انسلادوس" جهت حركت وی در كهكشان را تغییر داده است.
"بیل چاپلین"(Bill Chaplin) استاد اخترفیزیك دانشگاه بیرمنگام و نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: از آنجائیكه حركت ستاره "وی ایندی" تحت تأثیر برخورد گایا-انسلادوس قرار گرفته بود، این برخورد اساسا بعد از تشكیل ستاره رخ داده است.
اخترلرزه شناسی(Asteroseismology) شاخه ای از ستاره شناسی و یكی از روش های بررسی در اخترفیزیك است كه به كمك روش های دانش لرزه شناسی به بررسی لرزه های نور ستارگان از راه اندازه گیری دقیق نوسان نور آنها می پردازد.
چاپلین در آخر اضافه كرد: این تحقیقات به خوبی نشان میدهد كه تلسكوپ فضایی تس ابزار بسیار پیشرفته و خوبی برای جمع آوری و بررسی ستاره ها و كهكشان های اطراف كهكشان راه شیری است.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Astronomy" منتشر گردید.
منبع:

1398/10/24
19:20:17
5.0 / 5
4657
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت