رمز من - ramzeman

كاوشگر خورشیدی سولار اوربیتر پرتاب شد

كاوشگر خورشیدی سولار اوربیتر پرتاب شد به گزارش رمز من بامداد امروز ساعت 7: 33 به وقت تهران كاوشگر خورشیدی ˮسولار اوربیترˮ كه توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا توسعه داده شده، پرتاب شد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا، كاوشگر خورشیدی "سولار اوربیتر" ناسا و آژانس فضایی اروپا ساعت ۱۱: ۰۳ به وقت منطقه زمانی شرقی(۷: ۳۳ بامداد دوشنبه به وقت تهران) سوار بر موشك اتلس ۵ از پایگاه كیپ كاناورال واقع در فلوریدا پرتاب شد.
پیش بینی می شود این فضاپیما كه بطور مشترك با ناسا توسعه داده شده است، بینش بی سابقه ای درباره جو خورشید، بادهای خورشیدی و میدان های مغناطیسی خورشید در اختیار دانشمندان قرار دهد.
همین طور این كاوشگر، نخستین تصاویر از مناطق قطبی ناشناخته خورشید را ثبت خواهدنمود. این كاوشگر خورشیدی مقرر است بعد از گذر از كنار زهره و عطارد به حداكثر سرعت ۲۴۵ هزار كیلومتر در ساعت برسد و در مدار ۴۲ میلیون مایلی از سطح خورشید(۶۷.۵ میلیون كیلومتر) قرار بگیرد. "سولار اوربیتر" به ۱۰ ابزار مدرن برای ثبت مشاهدات بی شمار از خورشید و جو آن مجهز است كه دانشمندان امیدوارند بعضی از سرنخ های مربوط به آنچه را كه موجب ایجاد باد و شراره خورشیدی می شود، فاش كند.


"آنه پاكروس" مدیر این ماموریت اظهار داشت كه این آزمایش بمنظور "درك چگونگی ایجاد و كنترل هلیوسفر توسط خورشید" طراحی شده است. هلیوسفر(heliosphere) یا هورسپهر، حباب غول پیكر پلاسمایی است كه منظومه شمسی را احاطه كرده است.
مدارگرد خورشیدی "سولار اوربیتر" با چرخیدن در مداری نسبتاً نزدیك به خورشید، ۱۳ برابر بیشتر در معرض نوری قرار می گیرد كه به زمین می رسد. بدین سبب طوری طراحی شده است تا در مقابل دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد مقاومت كند و ساختار مقاوم آن نیز از ابزار آن در مقابل برخورد ذرات حامله ساطع شده از انفجارهای موجود در جو خورشید محافظت می كند. كارشناسان گفتند كه این ماموریت با نظارت مستقیم بر منبع بادهای خورشیدی می تواند به مدل سازی بهتری از آنها كمك نماید.1398/11/22
00:38:10
5.0 / 5
4535
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت