رمز من - ramzeman

استفاده از ضایعات چوب برای استواری بتن

استفاده از ضایعات چوب برای استواری بتن رمز من: پژوهشگران دانشگاه ˮتوكیوˮ به این نتیجه رسیده اند كه استفاده از ضایعات چوب در پروسه بازیافت بتن می تواند به هرچه قوی تر شدن آن كمك نماید.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، تولید سیمان مورد استفاده در بتن منبع عظیم انتشار كربن دی اكسید است، بدین سبب هرچه بیشتر بتوانیم بتن موجود را بازیافت نماییم، بهتر خواهد بود. از همین رو یك مطالعه جدید به این مساله پرداخته است كه وقتی مواد زائد چوب به مواد تولید بتن افزوده شود، بتنِ حاصل حتی از قبل نیز قوی تر می شود.
بتن با مخلوط كردن یك ماده سنگی مانند شن با آب و سیمان ایجاد می شود. بعد از تبخیر شدن آب از این مخلوط، سیمان سفت و با شن تركیب می شود تا یك بلوك جامد از مواد تشكیل گردد.
پروفسور "یویا ساكای" دانشمند دانشگاه توكیو و سرپرست این مطالعه و همكارانش "لیگنین"(lignin) را كه از ضایعات چوب به دست آمده به این مخلوط اضافه كردند. "لیگنین" یك پلیمر آلی پیچیده و یك عنصر اساسی در پشتیبانی از بافت گیاهان عروقی(دارای مجرای آب) است. این پلیمر چیزی است كه به چوب استواری می بخشد.
سپس به مخلوط گرما داده شد و تحت فشار زیاد قرار گرفت. در نهایت مشخص شد كه با تركیب دقیق متغیرهایی مانند نسبت بتن و لیگنین، میزان آب، دما، میزان و مدت زمان فشار، لیگنین به یك چسب بسیار كارآمد تبدیل گشته و قطعات پودر بتن را به خوبی به هم متصل می كند.
هنگامی كه آزمایش شد، مشخص شد كه بتن بازیافت شده مقاومت خمشی بیشتری نسبت به بتن اصلی دارد. بعنوان یك امتیاز اضافی نیز مشخص شد به سبب ماهیت لیگنین، بتن، زیست تخریب پذیر می شود.
لیگنین یك پلیمر پیچیده ساخته شده از واحدهای مولكولی فنیل پروپان است كه به شكل آمورف و مخلوط با هولوسلولز در گیاهان به صورت لایه ای دور سلولز را فرا گرفته است. پس از سلولز، لیگنین رایج ترین تركیب در ساختار گیاهان چوبی و غیرچوبی است. چوب خشك حاوی حدود ۲۵ درصد لیگنین است كه در دیواره سلولی و در قسمت خارجی سلول قرار گرفته است. لیگنین بعنوان یك اتصال دهنده دیواره سلولی عمل می كند و فیبرهای سلولی حاوی ماتریكس را برای استواری ساختار چوب به هم متصل می نماید. منابع لیگنین فراوان و غالبا هم غیرقابل مصرف هستند. چوب و پوست درختان كه از صنایع الواری بجای می مانند و همین طور ضایعات كشاورزی می توانند مقدار بسیار زیادی لیگنین حاصل دهند.
علاوه بر این، دانشمندان معتقدند كه می توان از لیگنین به دست آمده از منابع دیگر گیاهی مانند دورریزهای كشاورزی نیز استفاده نمود. حتی ممكنست در نهایت امكان ایجاد یك بتن جدید وجود داشته باشد كه در آن از لیگنین در سیمان استفاده شده باشد.
بتن در مفهوم وسیع به هر ماده یا تركیبی كه از یك ماده چسبنده با خاصیت سیمانی شدن تشكیل شده باشد، گفته می شود. بتن ممكنست از انواع مختلف سیمان و نیز پوزولان ها، سرباره كوره ها، مواد مضاف، گوگرد، مواد افزودنی، پلیمرها، الیاف و غیره تهیه شود. همین طور در نحوه ساخت آن ممكنست حرارت، بخار آب، اتوكلاو، خلأ، فشارهای هیدرولیكی و متراكم كننده های مختلف استفاده گردد.
"ساكای" می گوید: این یافته ها می تواند ما را به سمت یك صنعت ساخت و ساز سبزتر و اقتصادی تر پیش ببرد كه نه تنها انبوه ضایعات بتن و چوب را می كاهد، بلكه به محیط زیست و تغییر اوضاع نیز كمك می نماید.
منبع:

1398/12/03
21:50:16
5.0 / 5
3785
تگهای خبر: تولید , دانشمند , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت