رمز من - ramzeman

چیدمان میز غذا توسط ربات ها

چیدمان میز غذا توسط ربات ها رمز من: پژوهشگران دانشگاه ˮام آی تیˮ سیستمی طراحی نموده اند كه به ربات ها قدرت استدلال می بخشد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، تا به امروز آموزش به ربات ها برای انجام یك كار، شامل كدگذاری مستقیم، آزمایش های آزمون و خطا و یا استفاده از دستگاه ها بوده است.
پژوهشگران دانشگاه "ام آی تی"( MIT) سیستمی توسعه داده اند كه موسوم به "برنامه ریزی با مشخصات نامشخص" (PUnS) است و به ربات ها كمك می نماید كه وظایف پیچیده ای را انجام دهند.
این سیستم ربات ها را قادر می سازد بعنوان مثال بتوانند میز شام را بچینند.
بجای استفاده از روش های معمول كه ربات برای انجام صحیح وظایف خود پاداش دریافت می كند، سیستم " PUnS" به ربات این امكان را می دهد كه با استفاده از زبان، راجع به كارهایی كه انجام می دهد و یا در آینده انجام خواهد داد، قدرت استدلال پیدا كند.
تیم تحقیقاتی دانشگاه ام آی تی به جهت اینكه ربات را به انجام درست كارها و نتیجه درست سوق دهند، معیارهایی را تعیین كردند كه به ربات كمك می نماید از عقاید خود رضایت داشته باشد.
با این سیستم، یك طراح می تواند ربات را برای ایمنی بهتر بهینه سازی كند. مثلا در مواقعی كه ربات با مواد خطرناك كار می كند. سیستم ساخت این پژوهشگران بسیار كارآمدتر از رویكردهای سنتی در آزمایشات اولیه است.
رباتی كه مبتنی بر سیستم " PUnS" است، در ۲۰ هزار مرتبه ای كه برای چیدمان میز شام تلاش كرد، تنها ۶ بار گرفتار اشتباه شد. حتی با وجود اینكه پژوهشگران موانعی را سر راه این ربات قرار دادند. مثلا چنگال را از دید او پنهان كردند.
بدین سان توانایی ربات مبتنی بر سیستم ساخت پژوهشگران دانشگاه ام آی تی، برای انجام یك هدف تعیین شده، مانند انسان بود.
توسعه دهندگان سیستم در نظر دارند محصول سال خودرا به طریقی بهینه سازی كنند كه تنها با دیدن، آموزش نبیند بلكه بتواند به بازخوردهای عملكرد خود، واكنش هم نشان دهد.
بعنوان مثال كاربران می توانند نسبت به عملكرد ربات نقد داشته باشند.
همه این پیشرفت ها در علم رباتیك این نوید را می دهد كه در آینده، ربات های خانگی می توانند با وظایف جدید سازگار شوند.

منبع:

1398/12/17
14:59:55
5.0 / 5
3702
تگهای خبر: ربات , كاربر , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت