رمز من - ramzeman
محققان موسسه ماكس پلانك :

آلودگی هوا ۳ سال از عمر همه مردم دنیا كم می كند

آلودگی هوا ۳ سال از عمر همه مردم دنیا كم می كند رمز من: یك تحقیق جدید با اشاره به اینكه آلودگی هوا بیشتر از دخانیات، ایدز و جنگ قربانی می گیرد، نشان داده است كه این عارضه حدودا سه سال از عمر همه مردم جهان می كاهد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یك مطالعه جدید از برخی واقعیت های آگهی دهنده درباره آلودگی هوا پرده برداشته است. این تحقیق نشان داد كه آلودگی هوا بیشتر از جنگ، بیماری هایی مانند مالاریا و ایدز و همین طور كشیدن سیگار موجب كاهش طول عمر افراد می شود و قربانی می گیرد.
پژوهشگران این مطالعه اظهار داشتند كه در حقیقت معتقدند آلودگی هوا یك "همه گیری جهانی" مانند بیماری كروناویروس جدید است.
هنگامی كه همه گیری یك بیماری از مرز چند قاره بگذرد به آن دنیاگیر، یا پاندمی گفته می شود. مانند بیماری ایدز كه جهانی شده است و بیماری كروناویروس جدید یا كووید-۱۹ كه در حال جهانی شدن است. در طول تاریخ چند پاندمی مانند آبله و سل رخ داده است. یكی از فجیع ترین پاندمی ها، مرگ سیاه بود كه در سده ۱۴ام بین ۷۰ تا ۲۰۰ میلیون نفر را كشت.
"توماس مونزل" از موسسه شیمی "ماكس پلانك" و عضو دپارتمان قلب و عروق مركز پزشكی دانشگاه "ماینز" آلمان می گوید: از آنجائیكه تأثیر آلودگی هوا بر سلامت عمومی بسیار بیشتر از حد انتظار است و یك پدیده موجود در سراسر جهان است، نتایج ما نشان میدهد كه آلودگی هوا یك "همه گیری جهانی" است.
وی ادامه داد: سیاستگذاران و جامعه پزشكی باید توجه بیشتری به این امر داشته باشند. هم آلودگی هوا و هم استعمال سیگار قابل پیشگیری است، اما در طول دهه های گذشته به خصوص از جانب متخصصان قلب و عروق، به آلودگی هوا نسبت به استعمال سیگار توجه كمتری شده است.
پژوهشگران روشی را برای مدلسازی از تأثیر منابع مختلف آلودگی هوا بر میزان مرگ و میر به كار بردند و دریافتند كه آلودگی هوا در سال ۲۰۱۵ در سراسر جهان موجب ۸.۸ میلیون مرگ زودرس در جهان شده است. این آمار معادل كوتاه شدن طول عمر حدود سه ساله برای همه مردم جهان بطور میانگین است.
نتایج این مطالعه نشان میدهد میزان تاثیر آلودگی هوا بر سلامت عمومی مردم دنیا به اندازه این است كه گویا سه سال از عمر همه مردم روی زمین كم نماییم.
"خوزه لیلیولد" از موسسه "ماكس پلانك" اظهار داشت: قابل توجه است كه هم تعداد كشته شدگان و هم كاهش امید به زندگی در اثر آلودگی هوا، با اثر سیگار كشیدن رقابت می كند و بسیار بیشتر از سایر علل مرگ و میر در جهان است. آلودگی هوا بیش از مالاریا بعنوان یك عامل جهانی مرگ زودرس قربانی گرفته است.
وی ادامه داد: میزان مرگ و میر بر اثر آلودگی از اچ آی وی و ایدز، مصرف الكل و مصرف مواد مخدر بیشتر است.
در سال ۲۰۱۵، دخانیات مسئول ۷.۲ میلیون مرگ، اچ آی وی و ایدز ۱ میلیون مرگ، انواع اشكال خشونت(از جمله مرگ در جنگ) ۵۳۰ هزار مرگ بوده است.
این مطالعه در مجله Cardiovascular Research انتشار یافته است.
منبع:

1398/12/19
23:23:57
5.0 / 5
4016
تگهای خبر: متخصص
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت