رمز من - ramzeman

گزارش ساعتی آلودگی هوای جهانی با ابزار فضایی

گزارش ساعتی آلودگی هوای جهانی با ابزار فضایی به گزارش رمز من بزودی ابزارهایی كه توسط ناسا، آژانس فضایی اروپا و كره جنوبی به فضا پرتاب شده است، گزارش های ساعتی و دقیق از آلودگی هوای جهانی در تمام مناطق زمین را عرضه می دهند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ورج، ناسا، آژانس فضایی اروپا و كره جنوبی در حال ساخت یك "صورت فلكی مجازی" از ابزارهای فضایی هستند تا آلودگی جهانی هوا را در مقیاس بی سابقه ای ثبت كنند. ازاین رو بزودی دانشمندان قادر خواهند بود ساعت به ساعت، آلودگی هوا را در هر نقطه از زمین از فضا ردیابی كنند.
اولین ابزار، یك "طیف سنج نظارت مستمر محیط زیست"(GEMS) است كه در تاریخ ۱۸ فوریه توسط كره جنوبی پرتاب شده است. این ابزار كه حالا در مدار قرار دارد بر روی یك ماهواره كره ای برای نظارت بر سطح اقیانوس ها طراحی شده است.
ناسا هم در سال ۲۰۲۲ ابزاری تقریباً مشابه با ابزار كره ای را سوار بر یك ماهواره مخابراتی به فضا خواهد فرستاد.
در نهایت هم دو ابزار دیگر متعلق به آژانس فضایی اروپا(ESA) به سایر ماهواره های نظارت بر كیفیت هوا كه الان در مدار هستند، خواهند پیوست تا این مجموعه برای نخستین بار در سال ۲۰۲۳ آغاز به كار كند.
این ابزار، داده ها را برای كمك به متخصصان در پیشگیری از انتشار آلاینده هایی مانند نیتروژن دی اكسید، فرمالدهید، دود و هواپخش ها جمع آوری می كند.
هواپخش نامی است كه به سوسپانسیون ذرات جامد یا قطره های مایع در گاز اطلاق می شود. به صورت كلی منظور از هواپخش، ذرات گرد و غبار معلق در هواست. دود، ریزگرد اقیانوسی، آلودگی هوا، و مه دود امثالی از هواپخش هستند. در گفتگوی عامه معمولاً منظور از واژه هواپخش، افشانه هواپخش است.
از آنجا كه داده ها به صورت ساعتی ضبط می شوند، آلودگی هایی كه به صورت تدریجی یا ناگهانی ظاهر می شوند، به خصوص در هنگام اوج كار نیروگاهها و وقتی كه آنها برای برآورده كردن تقاضای تولید برق، احتیاج به خنك شدن دارند، مشخص می شوند.
علاوه بر این، ابزارهای ماهواره ای آلودگی یك منطقه معین را مشخص می كنند و به منبع گازهای مضر و مواد شیمیایی موجود پی می برند.
"بری لفر" مدیر برنامه بخش علوم زمین ناسا در یك نشست مطبوعاتی تصریح كرد: چیزی كه جالب توجه است این است كه می توان منابع آلودگی و انتقال آنرا در زمان های مختلف در روز شناسایی كرد. ما قادر خواهیم بود كیفیت هوا و پیشبینی های مربوط به آلودگی هوا را دقیق تر بدست آوریم، چونكه در مورد منابع و نحوه تغییر این منابع در گذشت زمان آگاهی خواهیم داشت.
در حال حاضر، ابزارهای فضایی كه در مدارهای قطبی قرار گرفته اند، آلودگی هوا را روزانه اندازه گیری می كنند. "GEMS" نخستین سنسور كیفیت هوا است كه كره زمین را در مدار زمین آهنگ نظارت می كند و این بدان مفهوم است كه نسل جدید ابزارهای فضایی، مشاهدات مداوم را در هر منطقه از كره زمین انجام خواهند داد.
اطلاعات "GEMS" از بررسی ذرات معلق در هوا و گازهای دودزا در آسیا تا سال ۲۰۲۱ در دسترس خواهد بود. ناسا می خواهد رد آلودگی میدان های نفتی و گازی، سكوهای حفاری و كشتی های باری و اوج ترافیك را در ایالات متحده و كشورهای اطراف دنبال كند.
آژانس فضایی اروپا هم با تاكید بر اروپا و شمال آفریقا، در تلاش است تا دقت پیشبینی های روزانه كیفیت هوا را افزایش دهد.
"بن ویلهمن" بازرس ESA در هلند به ورج اظهار داشت: اطلاعات حاصل از این صورت فلكی، از فردی كه در خیابان است و علاقه مند است كه میزان آلودگی هوای امروز بعدازظهر را ببیند گرفته تا سیاستمداری كه می تواند بر كاهش آلودگی هوا نقش داشته باشد، در دسترس همگان خواهد بود.
وی اضافه كرد: برپایه یك مطالعه جدید، آلودگی هوا در اروپا به صورت متوسط ​​امید به زندگی را تا دو سال كاهش داده است.
دانشمندان این پروژه می گویند: فراتر از ردیابی فوری و لحظه ای آلودگی هوای جهانی، داده هایی كه این ابزارها جمع آوری می كنند همینطور به درك ما درباره دامنه عوارض آلودگی هوا بر سلامتی كمك می كنند.1398/12/22
14:50:57
5.0 / 5
3673
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت