رمز من - ramzeman

منشا آب كره زمین كجاست؟

منشا آب كره زمین كجاست؟ رمز من: گروهی از مدل سازان و ژئوشیمیدانان ˮدانشگاه آزاد بروكسلˮ (ULB) در مطالعه اخیرشان سیاره زهره را بمنظور بررسی منشا آب های زمین مورد بررسی قرار دادند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از تك اكسپلوریست، سیاره زمین به سبب وجود آب فراوان روی سطح آن، "سیاره آبی" خوانده می شود. به سبب اهمیت آب برای ادامه حیات، موضوع منشاء آب روی زمین بسیار مهم می باشد. حالا پژوهشگران طی این مطالعه با بررسی سیاره زهره منشا آب كره زمین را بررسی نموده اند.
تحولات زمین شناسی و آب و هوایی مربوطه از سیارات زمین و زهره در گذشته به طرز شایان توجهی تغییر كرده است. فشار اتمسفر در سطح سیاره زهره ۹۲ برابر زمین است.
از آنجائیكه سیاره زهره تكتونیك صفحه ای (Plate tectonics) ندارد، فعالیت آتشفشانی زهره و رهش گاز در آن كم است. اما بجای آن، یك درب راكد (stagnant lid) دارد.
زمین ساخت صفحه ای یا تكتونیك صفحه ای (Plate tectonics) به بررسی و مطالعه حركات وسیع مقیاس در سنگ كُره كُره زمین می پردازد. رهش گاز (Outgassing) به پدیده آزاد و خارج شدن گاز حل شده، گیر افتاده، یخ زده یا جذب شده در درون بعضی مواد گفته می شود.
با همه این موضوعات درك تحول جو زهره به راحتی قابل درك و مدل سازی در زمان های زمین شناسی است. به همین ترتیب، به سبب نزدیكی آنها، زمین و زهره باید در طول تاریخ خود یك نوع ماده مشابه را دریافت كرده باشند. همه این عوامل موجب می شوند تا زهره به یك نقطه ایده آل تبدیل گردد تا نخستین تكامل سیاره زمین سان در آن صورت گیرد.
سیاره زمین سان یا سیاره سنگی یا سیاره زمینی (Terrestrial planet) سیاره ای است كه بیش تر از سنگ های سیلیكاتی یا فلزها ساخته شده است. این سیاره ها ساختار صُلب و صخره ای مانند زمین دارند.
دانشمندان در طول مطالعه خود از شبیه سازی عددی تأثیر انواع سیارك های حاوی مقادیر مختلف آب استفاده كردند. آنها دریافتند كه سیارك های غنی از آب كه با زهره برخورد می كنند و آب را بعنوان بخار آزاد می كنند، سبب ایجاد تغییراتی در تركیب جو زهره شده اند. در همین حال احیانا یك سیارك نیز به سمت زهره و زمین آمده است. بعد از آن تأثیر آنها می تواند سبب خشكی زمین شده و از پر شدن مجدد آب در آن جلوگیری می كند. این نشان میدهد كه آب از زمان شكل گیری زمین در دسترس بوده است، اما احتمالاً در اعماق زمین دفن شده است.
دانشمندان خاطرنشان كردند: سیارات احتمالاً در ابتدای تشكیل دارای آب بوده اند، اما با تكامل و به تدریج با گذشت زمان آب آنها از بین رفته است. درباره سیاره زهره نیز آنها دریافتند، اقیانوس های آب در سطح این سیاره وجود داشته است.
نتایج بررسی های اخیر ناسا نشان می دهند كه زهره در این بازه زمانی دو تا سه میلیاردی، هوای مناسب و آب مایع كافی داشته و به همین دلیل، مكان مناسبی جهت زندگی بوده است.
منبع:

1399/01/26
23:54:43
5.0 / 5
3013
تگهای خبر: دانشمند , ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت