رمز من - ramzeman

واكسن جهانی ابولا ساخته شد

واكسن جهانی ابولا ساخته شد به گزارش رمز من یك واكسن جدید غیرفعال در آزمایشات اولیه امیدوار كننده بوده و با هر چهار گونه شناخته شده از ویروس ابولا مقابله می كند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، در حالی كه جهان روی بیماری همه گیر كووید-۱۹ و یافتن درمان یا واكسنی برای آن متمركز شده است، شاید فراموش شده باشد كه ویروس های كشنده دیگری هم وجود دارند كه جان خیلی از افراد را تهدید می كنند.
حالا محققان بیمارستان سینسیناتی واكسن جدیدی را برای پیشگیری از مبتلا شدن به ابولا در حیوانات آزمایش كرده اند كه حاوی ناقل های زنده نیست و به نظر می آید در مقابل هر چهار گونه از ویروس ابولا كه انسان را آلوده می كند، مؤثر است.
واكسن ها و درمان های ویروس ابولا ده ها سال است كه در حال توسعه هستند، اما تلاش ها بعد از ثبت اوج شیوع در سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ كه در غرب آفریقا متمركز بود، تسریع شدند.
امیدوار كننده ترین واكسنی كه پیش از این ساخته شده "rVSV-ZEBOV" نام داشت و اثربخشی تقریباً ۱۰۰ درصدی را در مقابل گونه ای از ویروس ابولا كه در كشور زئیر شایع شده و معروف به "زئیر ابولا" بود، نشان داد.
این واكسن با یك ویروس بی ضرر مهندسی ژنتیكی شده برای بیان یك گلیكوپروتئین كه از ویروس "زئیر ابولا" استفاده می نماید، ساخته شده بود و سیستم ایمنی بدن بیمار را برای مقابله با این ویروس كشنده آموزش می داد.
باآنكه این واكسن در مقابل خطرناك ترین گونه ابولا یعنی "زئیر ابولا" بسیار مؤثر است، اما توانایی محدودی برای مقابله با سه گونه دیگر این ویروس دارد. در حالیكه واكسن جدید می تواند هر چهار گونه شناخته شده از ویروس ابولا را هدف قرار دهد.
واكسن غیرفعال (یا واكسن كشته شده) یك واكسن متشكل از ذرات ویروس، باكتری یا سایر عوامل بیماری زا است كه در آزمایشگاه كشت شده و سپس ظرفیت تولید بیماری را از دست می دهند. در مقابل، واكسن های زنده از پاتوژن هایی استفاده می نمایند كه هنوز زنده هستند، اما تقریباً همیشه رقیق می شوند، یعنی تضعیف می شوند.
پاتوژن های واكسن غیرفعال در شرایط كنترل شده رشد می كنند و بعنوان وسیله ای برای كاهش عفونت (شدت واگیری) كشته می شوند و در نتیجه مانع از آلودگی توسط واكسن می شوند. ویروس در واكسن غیر فعال با استفاده از روش هایی مانند گرما یا فرمالدئید كشته می شود.
محققان به جای استفاده از ناقل های زنده در این واكسن جدید، ذره ای ویروس مانند(VLP) و كروی ایجاد كردند كه با گلیكوپروتئین های ویروس های "زئیر ابولا" و "سودان ابولا" ساخته شده است. این ذرات یك واكنش ایمنی در مقابل ابولا ایجاد می كنند، اما از آنجائیكه مواد ژنتیكی ندارند و تكثیر نمی شوند، بعنوان یك عارضه، منجر به بیماری نمی شوند.
در آزمایش این واكسن روی خرگوش ها، محققان دریافتند كه واكسن غیرفعال جدید ابولا، آنتی بادی هایی تولید می كند كه با هر چهار گونه ویروس ابولا مقابله می كند. آزمایشات بر روی میمون های ماكا هم پاسخ ایمنی مشابهی را ایجاد كرد.
"كارنایل سینگ" از محققان این پروژه می گوید: این واكسن می تواند یك پیشرفت چشم گیر در تلاش جهانی برای جلوگیری یا مدیریت شیوع ابولا باشد، به خصوص اگر استفاده از این واكسن به تنهایی یا همراه با دیگر واكسن های ابولا منجر به ایمنی محافظتی طولانی مدت و بادوام در مقابل ویروس های مختلف می شود.
البته ساخت و توسعه این واكسن هنوز در مراحل اولیه است، ازاین رو هیچ تضمینی برای حصول این نتایج روی انسان وجود ندارد. محققان می گویند پیش از شروع آزمایشات بالینی باید آزمایشات بیشتری صورت گیرد.
این تحقیق در مجله Virology انتشار یافته است.
منبع:

1399/02/02
13:32:17
5.0 / 5
3013
تگهای خبر: تولید , كنترل , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت