رمز من - ramzeman

هابل لحظه فروپاشی دنباله دار اطلس را ثبت كرد بعلاوه فیلم

هابل لحظه فروپاشی دنباله دار اطلس را ثبت كرد بعلاوه فیلم به گزارش رمز من تلسكوپ فضایی ˮهابلˮ ناسا/ آژانس فضایی اروپا طی چند روز گذشته موفق به ثبت تصویری بی نظیر از لحظه در هم شكستن دنباله داری به نام ˮاطلسˮ(ATLAS) یا ˮسی/۲۰۱۹ وای۴ˮ (C/۲۰۱۹ Y۴) شده است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، تلسکوپ فضایی هابل به تازگی با ثبت تصویری اخترشناسان را شگفت زده کرد چون که توانست هنگام در هم شکستن یک دنباله دار، تصویری از آن ثبت کند.
این ستاره دنباله دار برای نخستین بار در دسامبر سال ۲۰۱۹ توسط سیستم بررسی نجومی رباتیک "اطلس" یا "آخرین سیستم اخطار ضربه سیارک زمینی"(Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) در هاوایی ایالات متحده آمریکا شناسایی شد. تا اواسط ماه مارس به سرعت می درخشید و بعضی از اخترشاسان در ابتدا پیشبینی کردند که دنباله دار مذکور امکان دارد در ماه مه با چشم غیرمسلح قابل مشاهده باشد تا یکی از تماشایی ترین دنباله دارهای طی دو دهه گذشته شود.
با این وجود درخشش این دنباله دار به صورت ناگهانی کم شد و این مورد ستاره شناسان را به این فکر انداخت که این هسته یخی امکان دارد در حال خرد شدن و یا حتی در حال تجزیه شدن باشد. اولین بار تصویر تکه تکه شدن این سیاره توسط "خوزه د کویروز"(Jose de Queiroz) ستاره شناس آماتور در ۱۱ آوریل به ثبت رسید و وی موفق به ثبت تصویر سه قسمت از ساختار تکه تکه شده این دنباله دار شد. هابل در ۲۰ آوریل موفق به ثبت تصویر از ۳۰ قسمت از ساختار تکه تکه شده این دنباله دار و در ۲۳ آوریل موفق به ثبت تصویر از ۲۵ قسمت از ساختار تکه تکه شده این دنباله دار شد.
دنباله دار یک گلوله برفی کیهانی است که از گازهای منجمد، سنگ و گرد و غبار ساخته شده و تقریباً به اندازه یک شهر کوچک است. ساختار دنباله دار شامل سه بخش هسته، گیسو و دم است. هسته بخش مرکزی آن است و از گرد و غبار و گاز و یخ ساخته شده است. وقتی که دنباله دار نزدیک خورشید می شود، یخ های موجود در هسته آن تبخیر می شود و تبدیل به ابر بزرگی پیرامون دنباله دار می شود که گیسو نام دارد.
از آنجائیکه فرآیند در هم شکست بسیار سریع و ناگهانی رخ می دهد ازاین رو رصد چنین لحظه ای خیلی سخت است و ستاره شناسان با قاطعیت مطمئن نیستند که اتفاق قطعه قطعه شدن می تواند نتیجه چه فرایندی باشد. یکی از مواردی که ستاره شناسان درباره این اتفاق به آن فکر می کنند این است که هسته اصلی این دنباله دار به علت عملکرد فوران رهش گاز از یخ ها به دور خود چرخیده است و احتمالاً این مورد سبب تجزیه شده است.
ستاره شناسان این مطالعه گفتند، تجزیه و تحلیل بیشتر داده های هابل می تواند به آنها نشان دهد قطعه قطعه شدن این دنباله دار به علت این مکانیسم است یا خیر. تصاویر واضح هابل از این دنباله دار همینطور می تواند سرنخ های جدیدی را برای تجزیه فراهم آورد. دنباله دار در حال تجزیه اطلس در مدار مریخ واقع شده است و در فاصله تقریبی ۱۴۵ میلیون کیلومتری از زمین قرار دارد. این دنباله دار در ۲۳ ماه مه با فاصله تقریبی ۱۱۵ میلیون کیلومتر در نزدیکتری فاصله خود با زمین قرار داشت و طی هشت روز آیند در فاصله ۳۷ میلیون کیلومتری اطراف خورشید قرار خواهد گرفت.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1399/02/10
20:16:30
5.0 / 5
3209
تگهای خبر: ربات , گلوله , ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت