رمز من - ramzeman

ابداع جلیقه ای كه بدن كاربر را خنك می كند

ابداع جلیقه ای كه بدن كاربر را خنك می كند رمز من: یكی از مهندسان ˮدانشگاه ایالتی آریزوناˮ، جلیقه ای طراحی نموده است كه می تواند بدن كاربر را در هوای بسیار گرم، خنك نگه دارد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از دانشگاه ایالتی آریزونا، اگر انسان ها به مدت سه تا شش ساعت در مناطق بسیار گرم در معرض گرمای کشنده تابستان قرار بگیرند، حتی ممکنست جان خودرا از دست بدهند اما هیچ لباسی برای چنین گرمای شدیدی طراحی نشده است. معمولا بیشتر افراد در هوای گرم، لباس های گشاد می پوشند و از کلاه های دارای سایبان استفاده می نمایند.
"کونراد ریکازوفسکی"(Konrad Rykaczewski)، استادیار مهندسی مواد "دانشگاه ایالتی آریزونا"(ASU)، طرحی برای یک جلیقه خنک کننده عرضه کرده است تا کاربران بتوانند در شرایط آب و هوایی بسیار گرم، احساس راحتی داشته باشند.
وی در این زمینه اظهار داشت: گرمای شدید، موضوعی قابل توجه و واقعی است اما تنها توجه به این مساله کافی نیست برای اینکه گرمای شدید، موضوعی چالش برانگیز است.
ریکازوفسکی، برای طراحی پوشاک و ارائه موادی تلاش می کند که بتوان از آنها در هوای بسیار گرم بهره برد.
هم اکنون جلیقه های خنک کننده ای در بازار وجود دارند اما هنگام استفاده باید بارها مرطوب شوند. این جلیقه ها از پلیمرهایی ساخته شده اند که قدرت جذب فوق العاده ای دارند و می توانند 100 برابر جرم خود، آب جذب کنند. مشکل این جلیقه ها، تبخیر در سطح ماده است که سبب به انتها رسیدن ذخیره آب آنها می شود.
ریکازوفسکی، جلیقه ای طراحی نموده که از چندین بخش تشکیل شده است. لایه داخلی جلیقه، از ماده ای با قابلیت جذب بالا ساخته شده که بدن کاربر را خنک نگه می دارد.


ساختار لایه بیرونی طوری است که رطوبت را محبوس می کند و سرعت روند تبخیر را کاهش می دهد؛ بدین ترتیب بدن کاربر را برای زمان بیشتری خنک می کند.
ساختار جلیقه طوری است که در هوای آفتابی، درجه بالاتری از خنکی را ارائه می دهد. این جلیقه طوری طراحی شده که شکاف هایی میان لایه داخلی و بیرونی آن وجود داشته باشد تا جریان هوا میان دو لایه حفظ شود. افزایش جریان هوا میان لایه های جلیقه می تواند اثر خنک کنندگی آنرا برای کاربر افزایش دهد.
منبع:

1399/03/13
13:50:15
5.0 / 5
2924
تگهای خبر: جلیقه , كاربر
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت