رمز من - ramzeman

توسعه ردیابی برای شناسایی آتش سوزی جنگل ها

توسعه ردیابی برای شناسایی آتش سوزی جنگل ها به گزارش رمز من دانشمندان ˮدانشگاه ایالتی میشیگانˮ(MSU) در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه ردیابی برای شناسایی آتش سوزی های جنگل شده اند و ردیاب مذكور توسط حركت درختان قادر به تشخیص این مورد است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، پیش از این پژوهشگران دانشگاههای دیگر هم نمونه اولیه سنسورهای ردیاب آتش سوزی جنگل را توسعه داده بودند اما دستگاه های آنها معمولاً با باتری عمل میکردند. این بدان معناست که به صورت دوره ای جنگلبانان می بایست باتری این ردیاب ها را که بر روی درختان نصب شده اند را تعویض کنند.
دانشمندان دانشگاه ایالتی میشیگان به دنبال یک جایگزین کاربردی تر بودند و بدین منظور به بررسی اثر برق مالشی پرداختند. اثر برق مالشی نوعی الکتریسیته تماسی است که در آن ماده ای خاص در تماس با ماده ای دیگر آبستن می شود. دستگاهی که محققان دانشگاه ایالتی میشیگان توسعه داده اند، "ام سی-تنگ"(MC-TENG) نام دارد که مخفف جمله نانو ژنراتور استوانه ای برق مالشی چند لایه(multilayered cylindrical triboelectric nanogenerator) است.
این دستگاه دو نوع مواد مختلف استوانه ای را در خود جای داده است که یکی در داخل دیگری قرار دارد. در حالیکه یکی از این ها به صورت مستحکم در محل خاصی قرار می گیرد، دیگری به شاخه یک درخت متصل می شود. همانطور که آن شاخه به علت وزش باد تکان می خورد، این مواد استوانه ای هم همراه آن تکان می خورد و از موادی که به صورت ثابت بر روی درخت قرار داده شده، دور می شود. این مواد یک اثر برق مالشی تولید می کند که در یک ابرخازن میکرو مبتنی بر نانولوله کربن ذخیره می شود.
به منظور افزایش بازده الکتریکی، نسخه پیشرفته تر دستگاه از چندین سیلندر که یک لایه در داخل دیگری قرار گرفته استفاده می نماید. ازاین رو آنرا "چند لایه"(multilayered) می نامند. در نتیجه، حتی وزش کم و زیاد باد(اما مکرر) طی مدت سه دقیقه قدرت کافی برای اداره مونوکسید کربن یکپارچه و حسگردما را فراهم می آورد. امید است که نسخه نهایی و ضد آب "ام سی-تنگ" نه تنها قادر به شناسایی آتش سوزی باشد بلکه سبب انتقال بی سیم هشدارها به ایستگاه های آتش نشانی هم شود.
یافته های این مطالعه در مجله "Advanced Functional Materials" منتشر گردید.1399/04/07
14:44:05
5.0 / 5
2442
تگهای خبر: تولید , دانشمند , كاربر , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت