رمز من - ramzeman

ساخت شكلات های رنگین كمانی درخشان با فناوری نانو

ساخت شكلات های رنگین كمانی درخشان با فناوری نانو محققان با استفاده از فناوری نانو توانستند روكش های رنگین كمانی و حساس به نور بسازند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از اسپکتروم، در حالیکه خیلی از ما در طول همه گیری بیماری کروناویروس جدید در خانه کار می نماییم، با تنقلات بیشتر سر و کار داریم.
سال گذشته، پیش از شروع این همه گیری، یکی از محققان موسسه فناوری ETH زوریخ در کشور سوئیس که مهد شکلات دنیا بشمار می رود به فکر افتاد تا بدون هیچگونه ماده رنگی یا سایر مواد افزودنی، به شکلات ها جلوه براق و درخشان و جذابی ببخشد.
این پروژه که در ماه دسامبر آغاز شد، شامل آن چیزی است که دانشمندان آنرا "رنگ ساختاری" می نامند.
محققان می گویند رنگ هایی بوجود آورده اند که شبیه به آنچه آفتاب پرست انجام می دهد، عمل می کند. آفتاب پرست ها با استفاده از ساختار پوست خود برای پراکنده کردن طول موج خاصی از نور استفاده می نمایند و می توانند با این ترفند، پوست خویش را به رنگ های مختلفی در آورند.
محققان هنوز جزئیات این پروژه را منتشر نکرده اند.
الگوهایی در مقیاس نانو عامل نمایش طیف رنگین کمانی در طبیعت، مانند آنچه در صدف ها یا بال های پروانه ها می بینیم، هستند. نانوالگوهایی که به شکل خطوط، صفحات یا سوراخ ها هستند و این نمایش رنگین کمانی را ایجاد می کنند.
محققان برای ساختن این شکلات رنگین کمانی، یک قالب شکلات نانوفناوری ساخته اند که با استفاده از لیتوگرافی پرتوی الکترونیکی خطوط حدود ۱۰۰ نانومتری را ترسیم می کند.
آنها امیدوارند که این روش ابداعی خویش را برای رنگ آمیزی شکلات بیرون از آزمایشگاه ببرند و بتوانند آنرا به بازار برسانند. شکلات رنگین کمانی تنها آغاز ماجرای نانو رنگ ها است.
به قول محققان این پروژه، تلفیقی از تکنیک های ساخت فناوری نانو و میکرو با مواد غیرمعمول مانند مواد غذایی، پارچه، کاغذ و پلاستیک به برخی محصولات جدید بسیار هیجان انگیز منجر می شود و همینطور سبب بهبود یا تقویت کیفیت و ظاهر آنها می شود.
منبع:

1399/04/19
16:00:10
5.0 / 5
3063
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت