رمز من - ramzeman
محققان بررسی كردند؛

چرا درباره ارتباط كووید-۱۹ و حاملگی اطلاعات زیادی وجود ندارد؟

چرا درباره ارتباط كووید-۱۹ و حاملگی اطلاعات زیادی وجود ندارد؟ بیش از شش ماه است كه ویروس كرونا در بیشتر كشورهای جهان شیوع پیدا كرده است و افراد زیادی به این بیماری مبتلا شده اند كه بعضی از آنها بهبود یافته و برخی نیز جان خودرا از دست داده اند اما باز هم نكات بسیاری وجود دارند و یكی از آنها این است كه دقیقا نمی دانیم این ویروس می تواند چه تاثیراتی بر روی زنان حامله و كودكان داشته باشد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نیویورک تایمز، در اواخر ماه آوریل "دنیس جی جمیسون"(Denise J. Jamieson) عضو گروه عملیاتی بیماری کووید-۱۹ در کالج آمریکایی زنان و زایمان و متخصص زنان و زایمان دانشکده پزشکی دانشگاه "اموری" اعلام نمود: اینکه هنوز چیزهای بسیاری درباره تاثیر کووید-۱۹ در حاملگی وجود دارد و ما نمی دانیم قابل توجه است. حتی سؤالات اساسی همچون اینکه زنان حامله تا چه حد در معرض خطر مبتلاشدن به بیماری کووید-۱۹ هستند، بدون جواب مانده اند.
اما حالا ماه ژوئیه است و این جریان کمی تغییر کرده است. ماه گذشته "مراکز کنترل/مدیریت و پیشگیری بیماری "(CDC) آمریکا نخستین گزارش خودرا در مورد زنان حامله مبتلا به کووید-۱۹ منتشر نمودند که نشان می داد آنها ممکنست حتی در معرض خطر بیشتری برای مبتلاشدن به نوع حاد این بیماری قرار گیرند. در صورتیکه طی این مطالعه آنها بیش از هشت هزار زن را مورد بررسی قرار داده بودند اما باز هم بجای آنکه طی این مطالعه به برخی سوالات پاسخ داده شود، سوالاتی در ذهن افراد به وجود آمد و از سویی تفسیر نتایج آن نیز دشوار بود.
باتوجه به جزئیات جدید انتشار یافته در مورد ظهور ویروس کرونا و ایالاتی که قصد دارند از محدودیت ها بکاهند و باردیگر برخی مراکز را بازگشایی کنند چرا ما هنوز همچنان بسیار اندک از تاثیر این ویروس بر زنان حامله و نوزادان آنها اطلاعات داریم؟ یکی از دلیلهای این امر این است که وقتی بیمارانی که آزمایش بیماری کووید-۱۹ آنها مثبت می شود، پژوهشگران بهداشت عمومی فدرال به گزارش های تاثیر این بیماری بر بدن بیماران خاصی که بطور داوطلبانه توسط حوزه های قضایی مختلف آزمایش شده و آنها گزارشی را ارائه می دهند، اعتماد می کنند.
"هیثر هادلستون"(Heather Huddleston) متخصص غدد درون ریز تولید مثل در دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو اظهار داشت: اینجا جایی است که ایالات متحده آمریکا در آن شکست خورده است.
دکتر "ساسچا الینگتون"(Sascha Ellington) نویسنده ارشد این مطالعه مراکز کنترل و پیشگیری بیماری مدتی پیش در ایمیلی نوشت که این داده ها توسط ادارات بهداشت و درمان منطقه ای و با بهره گیری از یک فرم استاندارد و بر روی افراد آلوده به کروناویروس که شامل افراد حامله نیز بودند انجام شده و سپس نتایج آن بوسیله سیستم نظارت بر بیماری های ملی قابل تشخیص(National Notifiable Diseases Surveillance System) گزارش شده است. مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری همین طور فرم های مکمل و اختیاری به بخش های بهداشتی که به پزشکان در جمع آوری داده هایی در مورد بیماران حامله و نوزادان آنها کمک می نماید، ارائه کرده است.
اما آخرین گزارش مراکز کنترل و پیشگیری بیماری نشان می دهد، پزشکان همیشه وقت کافی ندارند تا در بحبوحه شیوع این بیماری، پذیرش بیماران و مراقبت از آنها این فرم ها را با دقت و جزئیات پر کنند.


دکتر "آلیسون بریانت"(Allison Bryant) متخصص طب جنین و مادری در بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون و عضو کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان اظهار داشت: ما در مراقبت از بیماران حامله یا بیمارانی که در سراسر این موسسه بستری بودند و حال آنها وخیم بود بسیار صبور بودیم. در این شرایط گزارش پرونده و شرایط بیماران گرچه مهمست اما در اولویت نیست و میزان اولویت آن برای ما کم شده است.
آخرین گزارش کامل ماه ژوئن مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری در مورد ارتباط حاملگی و کووید-۱۹ نشان داد که آزمایش کرونا ۱۰ هزار و ۵۳۷ زن حامله مثبت شده است اما تنها پرونده فقط حدود یک چهارم این بیماران نوشته و گزارش شده و طی آن گفته اند آیا این زنان به بخش مراقبت های ویژه مراجعه نموده اند و یا اینکه به تنفس مکانیکی یا تنفس کمکی نیاز داشته اند یا خیر.
تنفس مکانیکی یا تنفس کمکی اصطلاحی پزشکی برای تنفس مصنوعی است که در آن از وسایل مکانیکی برای کمک یا جایگزینی تنفس طبیعی استفاده می شود. در این روش ممکنست از دستگاهی به نام ونتیلاتور استفاده گردد.
این هفته رسانه پروپابلیکا مطلبی با عنوان "تاخیر آزار دهنده"(agonizing lag) درباره انجام تحقیقات کروناویروس در ایالات متحده منتشر و اشاره کرد که جمع آوری داده ها در انگلیس توسط سیستم نظارت بر مامایی انگلستان انجام شده است و بنا بر این این کشور به سرعت موفق به جمع آوری داده های مربوط به زنان حامله آلوده به کووید-۱۹ در ۱۹۴ بیمارستان کشور شده است.
دکتر الینگتون نیز اظهار داشت که مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری در حال توسعه یک سیستم جمع آوری داده جداگانه است که اطلاعات مربوط به زنان حامله و فرزندانشان را طی سه سال اول زندگی جمع آوری می کند که این داده شامل نظارت بر کووید-۱۹ در دوران حاملگی آنها نیز است.
دکتر الینگتون همین طور اضافه کرد: این سیستم و برنامه ما در بیش از ۳۰ ایالت و ناحیه انجام شده و یا در حال انجام آن هستند تا داده های نظارتی بیشتری را نیز گزارش دهند. پزشکان دانشگاه های کالیفرنیا، لس آنجلس و سانفرانسیسکو ماه ها پیش نیاز فوری به در دست داشتن این اطلاعات را مشاهده و حس کرده بودند.
دکتر "یلدا افشار" متخصص ایرانی طب مادر و جنین مرکز پزشکی رونالد ریگان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس در ارتباط با در دست داشتن داده های محدود در مورد زنان حامله و نوزادان طی شیوع این بیماری اظهار داشت: خیلی از سفارش های ما برمبنای داده های کاملا صحیح و دارای پایه و اساس گفته نشده است.
در ماه مارس پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو و دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس لیستی در سراسر کشور برای زنان حامله یا بانوانی که اخیرا زایمان کرده اند و مشکوک به کرونا هستند یا آزمایش آنها مثبت شده است، تنظیم کردند که دیگر فشار بیش از اندازه روی دوش پزشکان نباشد و شرکت کنندگان پرسشنامه ها را پر می کردند و از آنها خواسته می شد تا پرونده پزشکی خود و در بعضی موارد نمونه های زیستی مانند شیر مادر، خون، جفت و مایع آمنیوتیک را وارد کنند. مایع آمنیوتیک(Amniotic fluid) به مایع درون کیسه آمنیوتیک در رحم مادر حامله گفته می شود.
دکتر افشار اظهار داشت: بر خلاف داده های مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری، حاملگی معیار اصلی ورود به سیستم است.
وی افزود که زنان می توانند خودشان فارغ از اینکه در کدام بیمارستان از آنها مراقبت می شود در مطالعه شرکت نمایند. تابحال بیش از ۹۵۰ زن از سراسر کشور آمریکا ثبت نام کرده اند و حدود ۶۰ درصد از آنها مبتلا به بیماری کووید-۱۹ هستند.
دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو همین طور بتازگی یک مطالعه بزرگ و ملی دیگر برای زنان حامله به نام" ASPIRE" آغاز نموده است که از شروع حاملگی تا زایمان و تا ۱۸ ماه بعد از زایمان حدود ۱۰ هزار زن و نوزادان آنها را مورد بررسی قرار می دهد.
این داده ها حتی با وجود نقص هایی که در اطلاعات بهداشتی گزارش شده مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری وجود دارد، بسیار حیاتیست.
در مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری پژوهشگران دریافتند که زنان حامله مبتلا به کووید-۱۹ بیشتر از زنان غیر حامله مبتلا به این ویروس در بیمارستان بستری شده اند، اما این مرکز نگفته اند که آیا خانم های حامله به سبب زایمان در بیمارستان بستری شده اند یا به سبب عوارض ناشی از بیماری کووید-۱۹.
بر طبق این تحقیق، داده ها نشان داده که پژوهشگران می بایست تفاوت این دو مورد را در نظر می گرفتند و این کار را نکرده اند. در حدود ۷۵ درصد از موارد، اطلاعاتی مربوط به این که آیا زنان حامله آلوده به این ویروس آیا در آی. سی. یو بستری شده اند یا اینکه نیاز به تهویه مکانیکی داشتند یا خیر گزارش نشده است. پژوهشگران با بهره گیری از داده های موجود، مشخص کردند که زنان حامله مبتلا به این بیماری نسبت به بیمارانی که حامله نیستند بیشتر در آی. سی. یو بستری می شوند. این مطالعه نشان داد که زنان حامله مبتلا به کوید-۱۹ در مقایسه با زنان غیر حامله آلوده در مرحله آخر و در صورت تشدید بیماری به ونتیلاتورهای مکانیکی نیاز پیدا می کنند بااینکه این اختلافات بسیار اندک بود.
دکتر هادلستون یکی از پژوهشگران اصلی مطالعه ASPIRE، اظهار داشت: از نظر علمی بسیار دشوار است که بدانیم برای زنان حامله مبتلا به این بیماری چه اتفاقی رخ می دهد بدین سبب پژوهشگران به داده های یک گروه کنترل شده از زنان حامله که آلوده نیستند نیز نیاز دارند.
دکتر بریانت اظهار داشت: این یک علامت است که زنان حامله ممکنست مستعد مبتلاشدن به علایم شدید کووید-۱۹ باشند و مبتلاشدن به این بیماری در زنان حامله باتوجه به آنچه در مورد سایر بیماری های تنفسی مانند آنفولانزا می دانیم، حیرت انگیز نیست.
پژوهشگران سایر کشورها نیز سیگنال های مشابهی پیدا کرده اند و دقیقاً مانند مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری، کار آنها با گزارش های قبلی مغایرت دارد که نشان میدهد زنان حامله آلوده به کروناویروس، همانند دیگر افراد و به همان میزان در معرض خطر مبتلاشدن به عوارض شدید این بیماری قرار دارند.


یک مطالعه که طی آن ۵۳ زن در سوئد را مورد بررسی قرار داده بودند و در ماه ژوئیه انتشار یافت، نشان داد که خطر نیاز به بخش مراقبت های ویژه "در زنان حامله آلوده به این ویروس"، در مقایسه با زنان غیر حامله هم سن، ممکنست بیشتر باشد. با این وجود، همه زنان حامله به سبب علایم کووید-۱۹ بستری نشده اند و هیچ راهی نیز برای گفتن تعداد زنان غیر حامله مبتلا به کووید-۱۹ وجود ندارد. داده های جمع آوری شده از سیستم نظارت زنان و زایمان ایالات متحده در ماه مه نشان داد که ۱۰ درصد از ۴۲۷ زن حامله مبتلا به کروناویروس در بیمارستان ها در بازه زمانی بین یک مارس و ۱۴ آوریل بستری شده اند و به تنفس مصنوعی نیاز داشته اند.
سه نفر از آنها در اثر عوارض کووید-۱۹ درگذشتند. نابرابری های نژادی نیز موضوع دیگری برای نگرانی است. افراد سیاه پوست و لاتین مبتلا به کروناویروس بطور نامتناسب در کلیه گروه های سنی و مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری قرار دارند. حدود نیمی از بانوانی که سال قبل در ایالات متحده زایمان کرده اند، سفید پوست بودند اما در گزارش سال جاری مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری تعداد زنان سفیدپوست حامله مبتلا به این بیماری کمتر از یک چهارم آن فهرست بود. در مقابل، کمتر از یک چهارم بانوانی که در سال ۲۰۱۹ زایمان کردند، هیسپانیک بودند اما در آن فهرست این افراد ۴۶ درصد از زنان حامله مبتلا به کووید ۱۹ را تشکیل می دادند. این درصد برای زنان سیاه پوست حامله مبتلا به این بیماری ۲۲ درصد و ۱۵ درصد از آنان نیز زنانی بودند که در سال ۲۰۱۹ زایمان کرده بودند.‍ هیسپانیک(Hispanic) صفتی است که به مردم اسپانیایی زبان یا پرتغالی زبان خصوصاً در آمریکای لاتین اطلاق می شود.
دکتر افشار اظهار داشت که این شواهد نشان دهنده نژادپرستی است و این مسئله بزرگی است که باید بررسی شود و علاوه بر آن ما باید کاری در مورد آن انجام دهیم.
ادامه فاصله گذاری اجتماعی می تواند خسته کننده باشد اما متخصصان هنوز هم سفارش می کنند که زنان حامله باید حداقل ۱.۸ متر از دیگران فاصله داشته باشند، از ماسک استفاده کنند و دست هایشان را بطور مرتب بشویند به خصوص هنگامی که مراکز ایالات آمریکا باردیگر در حال بازگشایی هستند.
بریانت در آخر اظهار داشت: بهترین راه برای جلوگیری از مبتلاشدن به نوع وخیم کووید-۱۹ این است که به صورت جمعی نگذاریم در کل به کووید-۱۹ مبتلا شویم.1399/04/26
21:51:09
5.0 / 5
2633
تگهای خبر: اطلاعات , تولید , شركت , كنترل
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت