رمز من - ramzeman

چاپ ۴ بعدی ربات های نرم در مقیاس میكرونی

چاپ ۴ بعدی ربات های نرم در مقیاس میكرونی به گزارش رمز من محققان سوئدی موفق به چاپ چهار بعدی نخستین ربات های نرم در مقیاس میكرون شده اند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ۳dpi، گروهی از محققان دانشگاه "لینکوپینگ"(Linköping) سوئد، با استفاده از یک چاپگر سه بعدی سفارشی ساز شده، مجموعه ای از ریز فعال کننده ها را برای ساخت ربات های نرم بوجود آورده اند. این فعال کننده یا محرک ها حاوی یک پلیمر فعال الکتریکی هستند که بعد از چاپ شدن در صورت وجود یک مرتبه الکتریکی، تغییر شکل می دهد و قابلیت چهار بعدی را به آنها اعطا می کند.
در حالیکه ربات های نرم چاپ چهار بعدی شده معمولاً به مقیاس سانتی یا میلی محدود هستند، این تکنولوژی جدید به محققان اجازه می دهد آنرا به مقیاس میکرون ببرند. آنها ربات هایی ساخته اند که ضخامت آنها حدود ۲۰ میکرون است.
محققان ادعا می کنند دستگاه سفارشی سازی شده آنها چند کاره و مقیاس پذیر است و انتظار دارند که با استفاده از میکرو ربات های پیچیده که تابحال ساخته نشده اند، رباتیک نرم را توسعه دهند.
فناوری پلیمر الکتروفعال(EAP) نیروی محرکه خیلی از دستگاه های رباتیک نرم است. این فناوری موادی را توصیف می کند که در هنگام قرار گرفتن در معرض بار الکتریکی فعال می شوند.
این خصوصیت در ربات های نرم قابل مقایسه با انقباض عضلانی است.
به قول محققان، کوشش برای به مقیاس میکرون آوردن محرک های EAP اغلب با کوهی از چالش ها روبرو می شود، چون که ادغام آنها با فناوری های فعلی دشوار است.
اینجا جایی است که تکنولوژی جدید به کار می آید و فواید زیادی را عرضه می دهد، چونکه محصولات حاصل از آن می توانند اصلاح شوند، هزینه ها را به صورت قابل توجهی کاهش دهند و تولید ضایعات هم می تواند تا ۱۰ برابر کاسته شود.
در نهایت این تیم اعتقاد دارد که این فناوری می تواند دستگاه های EAP را برای طیف گسترده تری از برنامه ها، ارزان تر و عملی کند.
مرحله اول مطالعه شامل ساخت چاپگر بود. اساس این دستگاه یک مرحله CNC قابل برنامه ریزی با سه محور است که از سیستم پخش سیال با دقت بالا تهیه شده است. یک سرنگ میلی لیتری به سیستم توزیع متصل شد که به باعث آن نرخ پاشش مواد کنترل شد. سپس این تیم از یک اسلاید شیشه ای تجاری بعنوان صفحه ساخت بهره برد.
آنها ابتدا یک لایه نازک از طلا به ضخامت فقط ۴۰ نانومتر را روی شیشه قرار دادند تا یک لایه رسانا تشکیل گردد. محققان سپس از سرنگ برای پاشش یک لایه از ژل آکریلات اورتان قابل پردازش با اشعه ماوراء بنفش بر روی لایه رسانا استفاده کردند. سپس پاشش ژل ادامه می یابد تا بدنه و بازوهای این میکروربات های نرم شکل بگیرد.
بعد از آنکه این ژل کاملاً تحت تابش اشعه ماوراء بنفش پردازش شد، محققان لایه ای از پلی پیرول(EAP) را به طرف دیگر ورق طلا چاپ کردند.
این تیم موفق شد چندین بار این روند را تکرار کند و میکرومحرک ها را با طول های مختلف از ۵۰۰۰ میکرون تا ۱۰۰۰ میکرون چاپ کند. باریکترین رباتی که آنها ساختند فقط ۲۰ میکرون ضخامت داشت.
محققان دریافتند که می توانند ربات هایی با پتانسیل تحریک الکتریکی به اندازه یک ولت بسازند، در حالیکه برای سایر روش های چاپ سه بعدی به بیشتر از یک کیلو ولت نیاز است.
دانشمندان معتقدند که کار آنها پتانسیل بسیار خوبی برای کوچک سازی رباتیک کم هزینه تولید شده از راه فناوری چاپ سه بعدی دارد.
در مورد ربات های نرم چاپ ۴ بعدی شده چندین روش مختلف تحریک وجود دارد که یکی از آنها فعال سازی الکتریکی است. برای مثال، محققان دانشگاه "رایس" اخیراً ربات های نرم خویش را چاپ چهار بعدی کردند که با تغییر دما فعال می شوند. آنها قصد دارند این فناوری را توسعه دهند تا جایی که بتوان از آن در ایمپلنت های زیست پزشکی بهره برد.
در جاهای دیگر همچون در دانشگاه فناوری "نانیانگ" چین، محققان یک قدم فراتر گذاشته اند و و ربات های نرمی را چاپ کرده اند که به هیچ وجه احتیاج به دخالت و اعمال ورودی انسان ندارند.
این فرایند شامل متورم شدن یک الاستومر با اتانول برای القای فشار در ساختار محرک است. وقتی اتانول تبخیر می شود و الاستومر خشک می شود، این ماده با انرژی الاستیک ذاتی که در آن ذخیره شده است، تغییر شکل می دهد.
منبع:

1399/05/19
23:22:03
5.0 / 5
2405
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت