رمز من - ramzeman

تأثیر سولفید هیدروژن بر مقاومت آنتی بیوتیكی باكتری ها

تأثیر سولفید هیدروژن بر مقاومت آنتی بیوتیكی باكتری ها به گزارش رمز من محققان ˮموسسه تحقیقاتی و فناوری سنگاپور-ام.آی. تیˮ(SMART) در مطالعه اخیرشان با استفاده از سولفید هیدروژن(H2S) متد جدیدی برای معكوس كردن روند مقاومت آنتی بیوتیكی در بعضی از باكتری ها كشف كرده اند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا، رشد مقاومت ضد میکروبی تهدید بزرگی برای جهان است که پیشبینی می شود اگر اقدامی صورت نگیرد سبب مرگ سالانه ۱۰ میلیون نفر تا سال ۲۰۵۰ شود.
سازمان بهداشت جهانی همینطور اخطار می دهد که تا سال ۲۰۳۰، بیماری های مقاوم در مقابل دارو می توانند تا ۲۴ میلیون نفر را به فقر شدید سوق دهند و خسارات فاجعه آمیزی به اقتصاد جهانی وارد کنند.
در اغلب باکتری های مورد بررسی، تولید سولفید هیدروژن درون زا سبب افزایش مقاومت آنتی بیوتیک ها شده است، ازاین رو سولفید هیدروژن بعنوان یک مکانیسم دفاعی جهانی در باکتری ها در مقابل آنتی بیوتیک ها شناخته شده است.
حالا محققان طی این مطالعه این نظریه را با اضافه کردن ترکیبات آزاد شده سولفید هیدروژن به باکتری به نام "اسنیتوباکتر بومانی"(Acinetobacter baumannii) آزمایش کردند. "اسنیتوباکتر بومانی" یک باکتری بیماری زاست که به تنهایی سولفید هیدروژن تولید نمی نماید. آنها دریافتند که به جای ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی، سولفید هیدروژن برون زا این باکتری را به کلاس های آنتی بیوتیکی مختلف حساس می کند.
دکتر "ویلفراید موریرا"(Wilfried Moreira) نویسنده این مطالعه اظهار داشت: تابحال سولفید هیدروژن بعنوان یک دفاع جهانی باکتری در مقابل آنتی بیوتیک ها در نظر گرفته نشده بود. این یک کشف بسیار هیجان انگیز است چونکه ما نخستین گروهی هستیم که نشان داده است که سولفید هیدروژن در واقع می تواند حساسیت به آنتی بیوتیک ها و حتی مقاومت آنتی بیوتیکی را در باکتری هایی که به صورت طبیعی آنرا تولید نمی کنند، بهبود بخشد.
در حالیکه این مطالعه بر تاثیر سولفید هیدروژن برون زا بر باکتری A. baumannii متمرکز شده بود، دانشمندان معتقدند که این نتایج در تمام باکتری هایی که به صورت طبیعی سولفید هیدروژن تولید نمی کنند، ایجاد می شود.
مقاومت به آنتی بیوتیک یعنی میکروب های بیماری زا که برای مبارزه با آنان آنتی بیوتیک استفاده می شوند، با جهش ژنی(موتاسیون) نسبت به این داروها مقاومت پیدا کنند و نسل های جدیدی به وجود بیایند که نتوان با آنها مبارزه کرد. از مهم ترین عوامل این نوع مقاومت دارویی، مصرف خودسرانه یا بیش از اندازه آنتی بیوتیک ها است.1399/05/28
10:19:45
5.0 / 5
2137
تگهای خبر: تولید , دانشمند , فناوری , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت