رمز من - ramzeman

آیا وجود كروناویروس در فاضلاب می تواند خطرناك باشد؟

آیا وجود كروناویروس در فاضلاب می تواند خطرناك باشد؟ رمز من: بر طبق یك مطالعه جدید جهانی كه توسط پژوهشگران موسسه تحقیقات آب زاكربرگ در دانشگاه ˮبن گوریونˮ انجام شده، فاضلاب های حاوی كروناویروس ممكنست یك تهدید جدی باشند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، مقاله جدید که با همکاری بین المللی ۳۵ محقق انجام شده بتازگی در مجله"Nature Sustainability" انتشار یافته است و طی آن پژوهشگران به بررسی کروناویروس های موجود در فاضلاب و بیماری های عفونی هوابرد پیشین همچون سارس و مرس پرداخته اند.
هدف پژوهشگران از انجام این مطالعه، ارزیابی تهدیدات احتمالی، راه های تحقیق و راهکارهای ممکن و همین طور ارائه دیدگاه های مفید برای آینده است.
دکتر "ادو بار زیو"(Edo Bar-Zeev) محقق این مطالعه اظهار داشت: دلیلهای کافی وجود دارد که نگران این مساله باشیم ما می خواهیم بدانیم تا چه مدت کروناویروس ها می توانند در فاضلاب زنده بمانند و چگونه حضور آنها می تواند بر منابع آب طبیعی تأثیر بگذارد. آیا فاضلاب می تواند حاوی کروناویروس های کافی برای آلوده کردن افراد باشد؟ حقیقت این است که ما به اندازه کافی درباره این مساله نمی دانیم و این مساله می بایست هرچه سریع تر بررسی شود.
بار زیو و سایر پژوهشگران اظهار داشتند که نشت فاضلاب به داخل رودخانه های طبیعی، ممکنست بوسیله هوابرد به عفونت منجر شود. به همین ترتیب، فاضلاب تصفیه شده ای که برای پر کردن تأسیسات آب تفریحی مانند دریاچه ها و رودخانه ها استفاده می شود، می تواند منبع آلودگی نیز باشد. سرانجام، میوه ها و سبزیجات آبیاری شده با فاضلاب هایی که بطور مناسب ضد عفونی نشده اند نیز می توانند مسیری برای آلودگی غیرمستقیم باشند.
بیماری هوابُرد به بیماری گفته می شود که در اثر عوامل بیماری زایی که می توانند توسط ذرات ریز، بوسیله هوا و مکان منتقل شوند، ایجاد شود. این عوامل بیماری زا (پاتوژن) می تواند ویروس ها، باکتری ها یا قارچ ها باشند که بوسیله تنفس، صحبت، سرفه، عطسه، بر پا شدن گرد و غبار، افشاندن(اسپری)، کشیدن سیفون توالت یا هرگونه فعالیتی که موجب ایجاد ذرات هواپخش (aerosol) یا ریزقطرات (Droplet) می شود، منتقل شوند.
محققان این مطالعه اعلام کردند تحقیقات جدید و فوری برای تعیین میزان آلودگی احتمالی آب ها و دریافتن ماندگاری کروناویروس در آب های مختلف می بایست صورت گیرد.
محققان گفتند: کارخانه های تصفیه فاضلاب باید پروتکل های درمانی خودرا به روز کنند و در آینده نزدیک نیز به استفاده از فناوری های پیشرفته بوسیله غشاهای میکرو برای تصفیه فوق پیشرفته روی آورند که در آن صورت ویروس ها با موفقیت از بین می روند.
در عین حال، فاضلاب می تواند بعنوان "قناری در معدن ذغال سنگ" نیز عمل کند برای اینکه می توان برای ردیابی و نظارت بر شیوع کووید-۱۹ از آن استفاده نمود. پیش از بروز سایر علایم مانند تب و سرفه در افراد بدون علامت، کرونا ویروس ها در مدفوع ظاهر می شوند که این مساله می تواند به پژوهشگران در دریافتن اینکه در چه نواحی شیوع این بیماری در حال گسترش است استفاده کنند. پژوهشگران اخیراً یک مطالعه مقدماتی را که در آن از یک روش جدید برای کشف و ردیابی حضور ویروس و محاسبه غلظت آن برای مشخص کردن نقاط مهم که شیوع این بیماری در حال گسترش است، بهره برده اند به پایان رسانده اند. سایر پژوهشگران این مطالعه نیز در تلاشند تا فناوری های نانوفیلتراسیون آب را توسعه دهند.
منبع:

1399/06/05
17:33:41
5.0 / 5
2265
تگهای خبر: فناوری , محقق , نانو
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت