اسفنجی كه می تواند روغن دورریز را به سوخت زیستی تبدیل كند

اسفنجی كه می تواند روغن دورریز را به سوخت زیستی تبدیل كند رمز من: پژوهشگران استرالیایی، ماده ای شبیه به اسفنج ابداع نموده اند كه می تواند روغن های آشپزی استفاده شده و دورریز را به سوخت زیستی تبدیل كند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، پژوهشگران "موسسه سلطنتی فناوری ملبورن"(RMIT University)، اسفنج کوچکی ابداع نموده اند که قابلیت های زیادی دارد. بگفته پژوهشگران، این اسفنج می تواند روغن های آشپزی دور ریخته شده را با روشی بسیار مقرون به صرفه، به سوخت غیرسمی موسوم به بیودیزل تبدیل کند.
این ماده شبیه به اسفنج، نوع جدیدی از کاتالیزگرهای فوق العاده کارآمد است که مولکول های پیچیده را به مواد خام تبدیل می کند. بگفته پژوهشگران، این ماده، اولین نمونه در نوع خود است که می تواند واکنش های شیمیایی متفاوت را در یک ماده انجام دهد و امکان کنترل خروجی را فراهم سازد.
پروفسور "کارن ویلسون"(Karen Wilson)، سرپرست این پروژه اظهار داشت: کاتالیزگرهایی که پیش تر ابداع شده اند، می توانند چندین واکنش همزمان را انجام دهند اما امکان کنترل خروجی در آنها کمتر است و بنا بر این می توانند ناکارآمد و غیرقابل پیش بینی باشند. ما در روش خود از کاتالیزگرهای طبیعی بهره برده ایم تا روشی دقیق برای انجام دادن چند واکنش به صورت متوالی ارائه دهیم. این کار مانند ارائه یک خط تولید نانومقیاس برای واکنش های شیمیایی است که همه در یک کاتالیزگر قرار دارند.
این کاتالیزگر نانومقیاس، ساختاری متخلخل دارد. هنگامی که مولکول ها به اسفنج وارد می شوند، در سوراخ های بزرگ تحت تاثیر واکنش شیمیایی قرار می گیرند و سپس راه خودرا به سوراخ های کوچک پیدا می کنند تا دومین واکنش شیمیایی در آنجا رخ دهد.
برای تبدیل روغن مخصوص آشپزی به بیودیزل، ابتدا باید آنرا بطور کامل پاکسازی کرد تا آلودگی های آن کاملا از بین بروند. این کاتالیزگر جدید می تواند این کار را به صورت کامل و دقیق انجام دهد.
این پژوهش، در مجله "Nature Catalysis" به چاپ رسید.
منبع:

1399/08/06
12:15:43
5.0 / 5
834
تگهای خبر: تولید , فناوری , كنترل , نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت