رمز من - ramzeman
توسط كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات؛

شرایط جدید برای اپراتورهای اینترنت بی سیم ثابت وضع شد

شرایط جدید برای اپراتورهای اینترنت بی سیم ثابت وضع شد رمز من: كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات شرایط جدیدی برای ادامه فعالیت ارائه دهندگان خدمات انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت، تصویب كرد.به گزارش رمز من به نقل از مهر، مطابق با مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اپراتورهایی که تا حالا خدمات اینترنت مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت مانند TDLTE و FWA ارائه می دادند برای ادامه فعالیت باید مجوز فناوری بی سیم ثابت WTTX دریافت نمایند.
این مقررات در جلسه شماره ۳۰۵ کمیسیون تنظیم مقررات با عنوان «اصول حاکم بر تجدید اعتبار پروانه های انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت (FWA) که در جلسات شماره های ۳۷، ۳۸ و ۳۹، ۱۶۹، ۱۹۰ و ۲۰۰ این کمیسیون صادر شده بود، تصویب گردید و پروانه های انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت تجدید شده به پروانه انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم WTTX تغییر نام یافت.
مطابق با این مصوبه، اپراتورهای جدید فناوری بی سیم ثابت (WTTX) می توانند برای ایجاد دسترسی مشترکان به شبکه ملی اطلاعات و خدمات مبتنی بر آن، دسترسی به اینترنت پرسرعت بی سیم، خدمات شبکه های اختصاصی، خدمات صوتی و تصویری، متنی، داده ای، خدمات انتقال، انواع خدمات محتوایی و ارزش افزوده، مکالمه صوتی بین الملل وارده و صادره، در قالب قوانین و مقررات جاری کشور فعالیت کنند.
ارائه خدمات اینترنت WTTX از اول فروردین ۱۴۰۰
در این مصوبه، شرایط تجدید پروانه های قبلی انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت (FWA ) و مدت اعتبار و قلمرو فعالیت هر یک از اپراتورهای متقاضی آمده است. رگولاتوری می تواند در صورت درخواست دارندگان پروانه FWA، مشروط به تعیین تکلیف کلیه تعهدات و تسویه کلیه تعهدات مالی مربوط به مجوز این اپراتورها تا تاریخ اول اسفند ۹۹ نسبت به تجدید پروانه انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت با شرایط مصوبه جدید اقدام نماید.
از این رو اپراتورهای FWA باید تا تاریخ اول آذرماه ۹۹ درخواست تجدید پروانه فعالیت خودرا مطابق با مصوبه جدید، به رگولاتوری ارائه نمایند.
در تجدید پروانه های FWA برای هر شخص دارنده پروانه مبتنی بر این فناوری، فقط یک مجوز فعالیت صادر می شود و تمامی پروانه های انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت قبلی، باطل می شود.
در صورتی که دارنده پروانه FWA در مهلت مقرر درخواست تجدید پروانه فعالیت خودرا ارائه نداده باشد، فقط تا آخر سال جاری و یا اختتام مدت اعتبار پروانه، مجاز به ادامه فعالیت خواهد بود.
تاریخ لازم الاجرا شدن پروانه فعالیت اپراتورهای WTTX اول فروردین ۱۴۰۰ اعلام شده است و مدت آن نیز ۷ سال شمسی خواهد بود.

۲۸.۱ درصد درآمد اپراتور WTTX به خزانه می رود
اپراتور دارای پروانه WTTX باید ۲۸.۱ درصد از درآمد سالیانه خودرا بعنوان مبلغ تسهیم درآمد سالیانه در هر سال مالی به خزانه داری کل کشور واریز نماید. البته برای پشتیبانی از توسعه این شبکه، مبلغ تسهیم درآمد سالیانه برای سال های اول و دوم مالی، صفر تعیین شده است.
در همین حال این اپراتور باید معادل ۳ درصد از درآمد سالیانه خودرا در قالب قوانین و الزامات مربوطه و نیز بخشنامه ابلاغی وزارت ارتباطات برای ارائه خدمات عمومی الزامی (USO) هزینه کند. این اپراتور یک درصد از درآمد سالیانه خودرا نیز باید بعنوان حق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی واریز نماید.
برای دریافت مجوز فعالیت در حوزه اینترنت WTTX ضمانت بانکی به میزان ۵۰۰ میلیارد ریال برای پروانه با قلمرو فعالیت سراسر کشور، مبلغ ۳۵۰ میلیارد ریال برای پروانه با قلمرو فعالیت سراسر کشور به غیر از استان های البرز و تهران و مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال برای پروانه با قلمرو فعالیت استان های تهران و البرز در نظر گرفته شده است.
باند فرکانسی ۳۴۰۰ تا ۳۶۰۰ به اپراتورهای WTTX تخصیص می یابد
مطابق این مصوبه، اپراتورهای اینترنت بی سیم ثابت مبتنی بر فناوری WTTX مجاز به استفاده از حداکثر ۶۰ مگاهرتز فرکانس رادیویی اختصاصی در بازه باند فرکانسی ۳۴۰۰ تا ۳۶۰۰ مگاهرتز جهت استفاده در شبکه دسترسی اینترنت هستند.
دارنده این پروانه فعالیت، باید برای رعایت مقتضیات ملی، دفاعی و اعمال اختیارات دستگاه های امنیتی، تمامی تدابیر را اتخاذ و تسهیلات لازم را ایجاد کند؛ رعایت مقتضیات پیوست پدافند غیرعامل نیز که توسط رگولاتوری به این اپراتور ابلاغ می شود الزامی است.
اپراتور WTTX باید ارتباطات اضطراری مراکز امدادی، انتظامی، اورژانس و امنیتی را در مواقع بحران و حوادث غیرمترقبه فراهم آورد.
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباب اپراتورهای FWA که مایل به تجدید پروانه فعالیت خود نیستند نیز تصمیم گیری کرده است. بر این اساس این اپراتورها باید در قالب ابلاغ رگولاتوری، نسبت به تعیین تکلیف مشترکان و تجهیزات و تسویه حساب کلیه بدهی ها اقدام نمایند. پروانه فعالیت این اپراتورها که تا تیرماه ۹۹ تمدید شده بود، بدون تغییر در شرایط تا آخر سال ۹۹ اعتبار خواهد داشت.
جدول تعهدات اجرائی، جریمه نقض تعهدات و سایر مقررات و جزئیات این پروانه در سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دردسترس است.

1399/08/07
12:33:45
5.0 / 5
1655
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت