رمز من - ramzeman

خطر كووید-۱۹، دلفین ها و نهنگ ها را هم تهدید می كند!

خطر كووید-۱۹، دلفین ها و نهنگ ها را هم تهدید می كند! به گزارش رمز من پژوهشگران كانادایی در بررسی جدید دریافتند كه نهنگ ها و دلفین ها هم در مقابل كووید-۱۹ صدمه پذیر هستند و امكان ابتلای آنها به این بیماری وجود دارد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، بررسی پژوهشگران "دانشگاه دالهاوزی" (Dalhousie University) کانادا نشان داده است که نهنگ ها و دلفین ها در خطر مبتلا شدن به کووید-۱۹ به واسطه فاضلاب های انسانی قرار دارند.
کروناویروس هم اکنون بین گونه های متفاوت جانداران در حال انتقال است. این ویروس در اصل از خفاش به انسان منتقل شده و احتمال انتقال آن به راسو، سگ و دیگر حیوانات ساکن خشکی هم وجود دارد.
پژوهشگران در این بررسی جدید نشان داده اند که پستانداران آبزی هم در خطر مبتلا شدن به کروناویروس قرار دارند و حتی نسبت به انسان در مقابل آن صدمه پذیرتر هستند.
پژوهش های پیشین نشان داده اند که کروناویروس در فاضلاب شهری باقی می ماند و پژوهشگران باور دارند ورود فاضلاب شهری به اقیانوس ها می تواند حیوانات ساکن آنها را هم آلوده کند.
پژوهشگران در این پروژه، ژنوم ۳۶ پستاندار دریایی مورد بررسی قرار دادند و احتمال آلوده شدن آنها به کروناویروس را ارزیابی کردند.
بررسی ها نشان داد که امکان دارد حداقل ۱۵ گونه از پستانداران دریایی به واسطه گیرنده آنزیم "ACE2" خود، به کروناویروس آلوده شوند.
از میان ۳۵ گونه مورد بررسی، ۲۱ گونه را نهنگ ها و دلفین ها تشکیل می دادند. "گراهام دلیر" (Graham Dellaire)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: خیلی از این گونه ها به شکل جدی مورد تهدید و در معرض خطر هستند.
وی ادامه داد: این حیوانات در گذشته به انواع مرتبطی از کروناویروس مبتلا شده اند که هم نشانه های ضعیف بیماری و هم نشانه های شدید و خطرناک آن همچون صدمه کبدی و ریوی را در آنها پدید آورده است. بررسی گونه های صدمه پذیر می تواند به حفظ زندگی آنها در دوره همه گیری بیماری و بعد از آن کمک نماید.
پژوهشگران هم اکنون، هیچ گونه ای از پستانداران دریایی را که به نوع کنونی کروناویروس مبتلا باشند، شناسایی نکرده اند اما هم نهنگ ها و هم دلفین ها در گذشته به دیگر انواع مرتبط کروناویروس مبتلا شده اند.
یافته های این پژوهش، در مجله "Science of the Total Environment" به چاپ رسید.

منبع:

1399/08/23
18:40:27
5.0 / 5
1461
تگهای خبر: ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت