رمز من - ramzeman

ترمیم شكستگی استخوان با كمك باكتری های ماست

ترمیم شكستگی استخوان با كمك باكتری های ماست پژوهشگران چین در بررسی جدیدی دریافتند ایمپلنت های پوشیده شده از باكتری های موجود در ماست می توانند به ترمیم شكستگی استخوان سرعت بدهند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، شاید بزودی بتوان از ایمپلنت هایی که با باکتری ها پوشیده شده اند، هنگام جراحی های در ارتباط با شکستگی استخوان بهره برد تا به روند ترمیم سرعت بدهند و از عفونت های بعد از جراحی پیشگیری کنند.
هنگامی که شخصی به شکستگی استخوان گرفتار می شود، گاهی برای ترمیم درست، به جراحی نیاز خواهد داشت. یکی از روش های متداول، استفاده از ایمپلنت های فلزی است تا به ترمیم استخوان های شکسته کمک کنند.
"لی تان" (Lei Tan)، پژوهشگر "دانشگاه هوبی"(Hubei University) چین و همکارانش، به بررسی این مورد پرداختند که آیا پوشاندن ایمپلنت با باکتری "لاکتوباسیلوس کازئی"(Lactobacillus casei) که در ماست وجود دارد، می تواند به بهبود ترمیم کمک نماید. شاید این گونه از باکتری که در تنظیم محیط ایمن نقش دارد، بتواند به تولید بافت و انتشار مواد ضد باکتریایی بیانجامد.
پژوهشگران برای این کار، ایمپلنت هایی از جنس تیتانیوم را در موش هایی که استخوان درشت نی آنها شکسته بود، به کار گرفتند. در این آزمایش، سه موش، ایمپلنت های استاندارد را دریافت نمودند و سه موش با ایمپلنت های پوشیده از باکتری لاکتوباسیلوس کازئی درمان شدند.
پژوهشگران بعد از چهار هفته، ۲۷ درصد افزایش بافت استخوان را در موش هایی مشاهده نمودند که با ایمپلنت های پوشیده از باکتری درمان شده بودند؛ در حالیکه بافت استخوان در سه موشی که ایمپلنت استاندارد داشتند، ۱۶ درصد افزایش پیدا کرد. افزایش بافت استخوان، یکی از علائم ترمیم شکستگی است.
یکی از خطرات احتمالی به کار بردن ایمپلنت ها، بروز عفونت در محل برخورد آنها با استخوان است. پژوهشگران جهت بررسی این مشکل، ایمپلنت های پوشیده از باکتری را با باکتری "مرسا"(MRSA) که در مقابل دارو مقاوم است و به بروز عفونت منجر می شود هم پوشاندند. بعد از ۱۲ ساعت، ۹۹/۹ درصد پاتوژن ها از بین رفتند.
"متیو ووک چانگ"(Matthew Wook Chang)، پژوهشگر "دانشگاه ملی سنگاپور"(NUS) اظهار داشت: باکتری ها نقش مهمی در میکروبیوم روده هم بر عهده دارند و شواهدی وجود دارند که نشان می دهند مزایای آنها در بیرون از روده هم بسیار است.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.
منبع:

1399/08/24
23:02:23
5.0 / 5
1450
تگهای خبر: تولید
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت