رمز من - ramzeman
توسط محقق ایرانی دانشگاه كرنل طراحی شد

كلاه ایمنی شیشه ای برای مراجعه به دندانپزشكی در دوران كرونا

كلاه ایمنی شیشه ای برای مراجعه به دندانپزشكی در دوران كرونا رمز من: یک کلاه ایمنی که به یک پمپ فیلتر هوا متصل است و در قسمت دهان باز است می تواند موجب کاهش خطر انتقال بیماری از مبتلایان به کووید-19 به دندانپزشکان و متخصصین گوش و حلق و بینی شود.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، خطر مبتلاشدن به کووید-۱۹ برای متخصصان و پزشکانی که در تماس با بیماران با علایم یا بدون علامت هستند زیاد است. دندانپزشکان و متخصصان گوش و حلق و بینی در معرض خطر ویژه ای قرار دارند، برای اینکه آنها نیاز به دسترسی مستقیم به دهان، بینی و گلو دارند.
راهکارهای فعلی مانند استفاده از ماسک N۹۵، زدن شیلد، اتاق های فشار منفی و دستگاه های مخصوص تصفیه هوا به اندازه کافی موثر نیستند یا گران بوده و در دسترس نیستند.
دانشمندان دانشگاه کرنل(Cornell) در مقاله ای در مجله ی Physics of Fluids از طراحی کلاهی می گویند که با بهره گیری از یک پمپ فیلتر هوا در قسمت بالایی می تواند جریان هوای معکوس به وجود آورده که اجازه نمی دهد قطرات تنفسی ناشی از سرفه از این کلاه بیرون رود.
در یک شبیه سازی کامپیوتری با بهره گیری از دینامیک سیالات محاسباتی، آنها نشان دادند که این کلاه ایمنی طراحی شده می تواند ۹۹.۶ درصد قطرات ساطع شده از سرفه را ظرف مدت زمان ۰.۱ ثانیه نگه داشته و از انتشار آن جلوگیری کند.
مهدی اسماعیلی نویسنده ی مقاله می گوید: اما اگر از پمپ فیلتر هوای مشابه در یک اتاق استفاده نمائیم تا یک اتاق فشار منفی بسازیم ۴۵ دقیقه طول می کشد تا هوای اتاق ۹۹ درصد تصفیه شود.
هم اکنون وسایل پیشگیری موثری که قسمت دهان را باز بگذارد وجود ندارد اما این کلاه، پوسته ای یک میلیمتری دارد و کاملا سر را در برمی گیرد.
این کلاه با ایجاد فاصله ای که قطرات باید در مقابل جریان هوا طی کنند احتمال فرار آنها بوسیله دهانه را به حداقل می رساند و امکان انتقال روانتری را ایجاد میکند که موجب آسان تر بودن بیمار در مقابل جریان هوا می شود.
این کلاه ایمنی همین طور می تواند با روش های فعلی جایگزین شود و تا حد زیادی هزینه ها را کم کند. بعنوان مثال ساخت یک اتاق فشار منفی با قابلیت فیلترهوا ممکنست دهها هزار دلار هزینه داشته باشد. پژوهشگران می گویند هزینه هر کلاه ایمنی میتواند تنها دو دلار باشد و فیلترهای قابل استفاده برای این کلاه ها هم اکنون در دسترس هستند و قیمتی حدود ۱۰۰۰ دلار دارند.
دونگجی(Dongjie) از نویسندگان مقاله می گوید: گام بعدی ما اصلاح طرح کلاه ایمنی برای راندمان بالاتر و کاربرد بیشتر است و بعد از آن می خواهیم نمونه های اولیه کلاه ایمنی را بسازیم و آزمایشاتی انجام دهیم تا پیش بینی هایی که از مدل شبیه سازی شده داشتهایم را اثبات نماییم.
این مدل شبیه سازی شده می تواند بعنوان روشی سریع و دقیق جهت بررسی سایر موارد مربوط به ذرات مورد استفاده قرار گیرد.
منبع:

1399/10/25
20:00:40
0.0 / 5
1435
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت