رمز من - ramzeman

گرگ ها ترجیح می دهند حیوانات وحشی را شكار كنند

گرگ ها ترجیح می دهند حیوانات وحشی را شكار كنند به گزارش رمز من گرگ ها زمانی که حق انتخاب داشته باشند ترجیح می دهند از حیوانات وحشی تغذیه کنند تا حیوانات اهلی.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از یورک آلرت، تیمی در دانشگاه گوتینگن(Göttingen) و موزه سنکنبرگ(Senckenberg) در گورلیتز(Görlitz) این مورد را کشف کردند. مطالعات قبلی نشان می داد رژیم غذایی گرگ ها در آسیای مرکزی به صورت عمده از دام ها است که سبب افزایش درگیری بین گله داران عشایری و این حیوانات وحشی می شود.
این مقاله در مجله ی Mammalian Biology به چاپ رسیده است.
حدود سه میلیون نفر در مغولستان زندگی می کنند که این کشور را تبدیل به کم جمعیت ترین کشور جهان کرده است. علاوه بر آن بیشتر از ۴۰ میلیون حیوان اهلی در این کشور وجود دارد که نه تنها منبع غذایی بلکه منبع در آمد بیشتر از نیمی از جمعیت این کشور هستند. دامداری سبب ایجاد تغییرات بزرگی در زمین های مغولستان می شود. مناطق نزدیک به طبیعت تبدیل به مراتع می شوند و در حقیقت یک سوم کشور حالا برای این منظور استفاده می شود. این مورد سبب ایجاد درگیری با حیوانات وحشی بومی به خصوص شکارچیانی مثل گرگ می شود.
نینا تیرالا (Nina Tiralla) زیست شناس و دانشمند جنگل از دانشگاه گوتینگن نحوه ی تغذیه گرگ ها را بعنوان رساله کارشناسی ارشد خود مطالعه کرد. او به همراه همکارانش در موزه ی سنکنبرگ، مدفوع ۱۳۷ گرگ را که در خلال فعالیتهای میدانی از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ جمع آوری شده بود مورد بررسی قرار داد. او می گوید: ما توانستیم نشان دهیم که رژیم غذایی ۸۹ درصد گرگ ها از سُم داران خصوصا شوکای سیبری تشکیل می شود و ۱۱ درصد باقی مانده از پستانداران کوچک مثل خرگوش صحرایی و موش تأمین می شود. حتی توت های وحشی و حشرات هم دیده شدند اما هیچ اثری از حیوانات پرورشی نبود. نتایج ما را شگفت زده کرد چونکه نتایج قبلی نشان می داد که منبع اصلی تغذیه گرگ ها حیوانات اهلی هستند.
تفاوت اصلی می تواند در محلی باشد که حیوانات در آن هستند. برخلاف تحقیقات قبلی، نمونه های استفاده شده در این تحقیق از مکان های نزدیک به طبیعت با تنوع گونه ای بالا جمع آوری شدند.
نویسندگان مقاله می گویند: باآنکه در این مناطق دام های پرورشی دیده می شوند اما به نظر می آید گرگ ها حیوانات وحشی را بعنوان طعمه ترجیح می دهند احیانا به این علت که شکار آنها آسان تر و کم خطر تر است. آنها در پایان توضیح دادند که اگر گرگ ها در مناطقی نزدیک به طبیعت با تنوع گونه ای بالا زندگی کنند که طعمه کافی وجود دارد تهدید کمی برای دام های اهلی هستند این مورد نه تنها در مغولستان بلکه برای سایر کشورها هم صدق می کند.
منبع:

1399/12/04
13:32:32
0.0 / 5
992
تگهای خبر: دانشمند
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت