رمز من - ramzeman
مركز ماهر اعلام كرد؛

آمار آلودگی سایبری یك سال اخیر در كشور

آمار آلودگی سایبری یك سال اخیر در كشور رمز من: سامانه رصد مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای کامپیوتری آمار آلودگی یکسال اخیر کشور را اعلام نمود. طبق این گزارش بیش از 128 میلیون بات و 76 میلیون IP لطمه پذیر در سال 99 شناسایی شد.


به گزارش رمز من به نقل از مهر، بررسی سامانه رصد مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای کامپیوتری (مرکز) که برمبنای یافته های مرکز تخصصی آپای دانشگاه صنعتی اصفهان به دست آمده نشان داده است که بیش از ۲۰۰ میلیون آلودگی در یک سال اخیر در شبکه سایبری کشور شناسایی شده است. این میزان آلودگی از مجموع تعداد بات های گزارش شده و نیز آدرس های IP لطمه پذیر به دست آمده است. مرکز ماهر نمودار تعداد IPهای کشور که برای آنها گزارش آلودگی در ۱۲ ماه اخیر ثبت شده را منتشر نموده است. بات نت (Botnet) شبکه ای از چندین کامپیوتر است که مخفیانه و بدون اطلاع صاحبانشان، توسط یک بات مستر (Bot Master) برای انجام فعالیتهای مخرب و اغلب حملات DDoS یا ارسال ایمیل های هرزنامه تحت کنترل گرفته شده است.
این نمودار تعداد بات های گزارش شده در یک سال اخیر در کشور را نشان داده است که برمبنای آن در آذرماه بیشترین گزارش آلودگی از نوع بات و در شهریورماه نیز کمترین گزارش اعلام شده است. بررسی ها نشان داده است که در مجموع بیش از ۱۲۸ میلیون آلودگی از بات در فضای سایبری کشور در سال ۹۹ شناسایی شده است. در همین حال مشاهده لطمه پذیری (Vulnerability) در آدرس IP به مدلول ضعف در روش های امنیتی سیستم، کنترل های داخلی یا پیاده سازی است که می تواند مورد سوءاستفاده قرار گیرد.
در این نمودار منحنی distinct تعداد IPهایی را نشان داده است که برای آنها حداقل یک مورد گزارش لطمه پذیری ثبت شده و منحنی total مجموع کل لطمه پذیری های این IP ها را نمایش می دهد. این گزارش نشان داده است که در مجموع طی یکسال گذشته بیش از ۷۶ میلیون آدرس IP لطمه پذیر در کشور شناسایی شده است. بر این اساس در تیرماه ۹۹ بیشترین میزان شناسایی آدرس اینترنتی لطمه پذیر و در دی ماه پایین ترین میزان آدرس IP به ثبت رسیده است. مرکز ماهر درباب فروردین ماه سال ۱۴۰۰ نیز گزارش میزان آلودگی سایبری کشور را منتشر نموده که برمبنای آن در مجموع ۴ میلیون و ۷۸۴ گزارش از لطمه پذیری IP و شناسایی بات در یک ماه به ثبت رسیده است.


منبع:

1400/01/25
21:34:22
5.0 / 5
613
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت