رمز من - ramzeman

حشراتی با قابلیت فناوری رادارگریزی

حشراتی با قابلیت فناوری رادارگریزی به گزارش رمز من بدن برخی حیوانات دارای ساختارهای شفافی است که به خوبی شناخته شده است. معمولا چنین ساختارهایی در موجودات آبزی دیده می شود. اما باید گفت برخی موجودات مانند گونه های خاصی از پروانه ها و شاپرک ها هم برای محافظت از خود در مقابل شکارچیان، بال های شفافی ایجاد می کنند و به علت وجود بال های شفاف، تقریباً از دید شکارچیان در امان اند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، به تازگی یک گروه از محققان به سرپرستی "آزمایشگاه زیست شناسی دریایی"(Marine Biological Laboratory) برای درک چگونگی تشکیل این بال های شفاف یکی از این گونه ها به نام "پروانه شیشه ای"(glasswing butterfly) را مورد بررسی قرار دادند تا به اسرار این فناوری رادارگریزی طبیعی پی ببرند.
دکتر "نیپام پاتل"(Nipam Patel) مدیر"آزمایشگاه زیست شناسی دریایی" اظهار داشت: من تصمیم گرفتم به بررسی بعضی از گونه های پروانه و شاپرک که در مجموعه خود داشتم و تابحال هیچگاه با جزئیات به آنها نگاه نکرده بودم، بپردازم و آنرا بعنوان چالشی برای دانشجویان در نظر بگیرم که ببینند چگونه بال های آنها تا این حد شفاف هستند. ازاین رو گروهی از دانشجویان برای تصویربرداری از بال ها از میکروسکوپ های مختلف استفاده کردند و دریافتند تقریباً هر روشی که فکر کنید که توسط آن میتوان بال را شفاف کرد را این پروانه و شاپرک ها از قبل می دانند. این همان چیزی است که سبب شد ما با جزئیات بیشتری به دنبال درک راز این شفافیت باشیم.


دائما ما انسان ها خودمان را نابغه می نامیم چونکه می دانیم که چگونه میتوان یک پوشش ضد نور را روی شیشه قرار داد اما باید گفت چیزی که ما هم اکنون می دانیم را پروانه ها از ده ها میلیون سال پیش در بال های خود داشته اند.
نانوساختار هیدروکربنی مومی در لایه دوم و در قسمت بالای سطح بال قرار دارد و این نانوساختارها به بال ها خاصیت ضد انعکاسی می دهند. این لایه عموما از چند آلکان با زنجیره بلند تشکیل شده است که این امر مشابه آنچه در سایر گونه های حشرات یافت می شود، است.
دانشمندان جهت بررسی بیشتر با کمک هگزان میزان انعکاس بال ها را قبل و پس از برداشتن لایه مومی بررسی کردند. سپس مقدار نور منعکس شده از بال را اندازه گیری کردند و نشان دادند که لایه فوقانی نقش مهمی در کاهش نورخیرگی دارد.
"آرون اف پومرانتز"(Aaron F. Pomerantz) محقق این مطالعه اظهار داشت: لایه موم در درجه اول بعنوان چیزی که از خشک شدن حشره جلوگیری می کند در نظر گرفته می شود اما در این مطالعه ما دریافتیم که از آنها برای داشتن این خاصیت ضد خیرگی استفاده شده است.
محققان قصد دارند در آینده به بررسی عمیق تر این مورد و درک چگونگی تکامل این ساختارهای شفاف بپردازند.1400/04/01
21:08:48
5.0 / 5
265
تگهای خبر: دانشمند , فناوری , محقق , نانو
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت