کمک ایستگاه فضایی بین المللی به آتش نشانان در مبارزه با آتش سوزی های بزرگ

کمک ایستگاه فضایی بین المللی به آتش نشانان در مبارزه با آتش سوزی های بزرگ رمز من: در صورتیکه امروزه وقوع آتش سوزی های بزرگ در جنگلها بر اثر گرم شدن کره زمین و بی مبالاتی های انسان ها شیوع گسترده ای پیدا کرده است، فناوری ها به کمک اطفای این حریق ها می آیند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، جهان امروزه در آتش می سوزد و در صورتیکه یک تابستان جهنمی را در نیم کره شمالی زمین می گذرانیم، در نقاط مختلفی از ایالات متحده تا خطوط ساحلی مدیترانه شاهد آتش سوزی های بزرگ هستیم.
این آتش سوزی ها قسمتی از الگوی وسیع تری از آتش سوزی هایی است که تابستان امسال مدیترانه را درگیر کرده است و مکان هایی در ترکیه، یونان، لبنان، سوریه و ایتالیا شاهد بدترین آتش سوزی های چند دهه اخیر بوده اند.
امروز ترکیه در ششمین روز جهنمی خود به سر می برد. استراحتگاه ها و مناطق روستایی در امتداد سواحل مدیترانه در حالی تخلیه می شوند که آتش نشانان و مردم محلی با گسترش شعله های آتش روبرو هستند. طبق گفته مقامات ممکنست این آتش سوزی عمدی یا بر اثر بی احتیاطی مردم به وجود آمده باشد. در این آتش سوزی تا حالا دست کم هفت نفر کشته و اکوسیستم های گرانبها لطمه دیده و هزاران حیوان جان خودرا از دست داده اند.
در ایالات متحده، کانادا و سیبری نیز شرایط چندان متفاوت نیست. طبق گزارش CNN، دو آتش سوزی فعال آمریکایی زمین هایی تقریباً به اندازه مساحت نیویورک، لس آنجلس و شیکاگو را سوزانده اند و هفت آتش سوزی بزرگ جدید در روز یکشنبه ثبت شده است. برمبنای اعلام مرکز ملی آتش نشانی ملی آمریکا، تعداد آتش سوزی های جنگلی در ایالات متحده به ۹۱ مورد رسیده است.
خشکسالی و گرمای شدید وضعیت را برای آتش نشانان که با شعله های آتش درحال مبارزه هستند، وخیم کرده است، اما فناوری مدرن به کمک آنها آمده است که جدیترین آنها آزمایش یک رادیومتر حرارتی فضایی متعلق به ناسا در ایستگاه فضایی بین المللی موسوم به "ECOSTRESS" است.
ابزار "ECOSTRESS" توسط آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا(JPL) تولید شده است که می تواند دمای سطح هر مکان دلخواه روی زمین را اندازه گیری نماید و نه فقط به دانشمندان در مورد تأثیرات رویدادهایی مانند موج گرما و خشکسالی روی محصولات کمک می نماید، بلکه حالا با نظارت ویژه بر گسترش آتش سوزی های بزرگ به آتش نشانان نیز کمک شایانی می کند.
ناسا می گوید قابلیت های ابزار "ECOSTRESS" منحصر به فرد است، برای اینکه داده های ماهواره ها با وظایف مشابه، وضوح بالا و کافی برای ردیابی خط دقیق جبهه آتش ندارد و ماهواره های با وضوح بالاتر نیز هر ۵ تا ۱۶ روز از فراز یک منطقه درگیر با آتش سوزی عبور می کنند.
آتش نشانان برای مقابله با آتش سوزی های بزرگ ابزار محدودی در اختیار دارند، اما ناسا می گوید داده های فناوری های فضایی می تواند به کوشش های آنها کمک نماید.
این یک مثال برجسته از استقرار و چرخش ماهواره ها به دور زمین است که می توانند بموقع و شایسته به ما روی زمین کمک کنند.
همین طور شایان ذکر است که در پی وقوع سیل های مهلک در اروپا و چین و دیگر مناطق جهان، این آتش سوزی های جنگلی تازه ترین مورد از سلسله وقایع ناشی از تغییرات اقلیمی و آب و هوایی در سراسر جهان است که کارشناسان معتقدند با تغییرات آب و هوایی ناشی از گرم شدن کره زمین مرتبط می باشد.
تغییرات آب و هوایی با گرم شدن چشم گیر کره زمین و خشک شدن درختان و علف ها احتمال وقوع آتش سوزی های بزرگ و فاجعه بار را افزایش داده است. همین طور در هوای گرم و خشک، زیرساخت هایی مانند خطوط برق خطر شروع و اشتعال شعله ها را بیشتر می کند.
پژوهشگران می گویند، اگر تغییرات آب و هوایی را متوقف نکنیم، هیچ مداخله انسانی نمی تواند جنگلها را نجات دهد.
منبع:

1400/05/13
22:52:30
5.0 / 5
4575
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت