نوع جدیدی از چربی سوزی در موش ها پیدا شد

نوع جدیدی از چربی سوزی در موش ها پیدا شد رمز من: آزمایش های جدید بر روی موش ها فرآیندی کلیدی را نشان میدهد که طی آن مغز برای سوزاندن ˮچربی احشاییˮ(Deep Fat) با سیستم ایمنی بدن ارتباط برقرار می کند. این نخستین باری است که دانشمندان ارتباطی عصبی-ایمنی برای کنترل چربی بدن یافته اند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، بااینکه این تحقیقات تنها به موش ها اختصاص داشته است اما نویسندگان این مقاله امیدوارند که این پروسه قابل تعمیم به گونه های دیگر پستانداران همچون انسان ها باشد.
"چربی احشایی" ماده ای زردرنگ است که اندام های شکمی را در برمی گیرد و مانند سایر چربی های بدن وجود این چربی برای حفظ عملکردهای اساسی بدن لازم است اما تجمع بیش از اندازه آن در بدن موجب بروز بیماریهای قلبی و سرطان می شود.
بااینکه درک نحوه ی تجمع این نوع چربی به مقابله با بیماریهای در رابطه با چاقی کمک می نماید اما درک این پروسه کار پیچیده ای است.
طی سالهای اخیر دانشمندان دریافتند که سیستم ایمنی و عصبی برای کنترل این نوع چربی با یکدیگر کار می کنند و این ماده ی زرد نه فقط حاوی رشته های عصبی است بلکه سلول ایمنی نیز دارد.
با این وجود درک ارتباط میان سیستم عصبی و ایمنی دشوار است.
آزمایش های قبلی نشان داده است که چربی های احشایی اطراف ریه بوسیله پیام هایی که بین اعصاب و سلول های ایمنی رد و بدل می شوند تحت کنترل قرار می گیرد اما چنین ارتباطی در چربی های اطراف تخمدان و بیضه موش ها مشاهده نشد.
آنا فیلیپا کاردوسو(Ana Filipa Cardoso)، زیست شناس مولکولی در پرتغال می گوید: نورون ها و سلول های عصبی در این مناطق با یکدیگر ارتباط برقرار نمی کنند.
در چربی های احشایی اطراف ریه بنظر می رسد پیام عصبی مستقیما به سلول های لمفوئید ذاتی منتقل می شود. اما در غدد جنسی این پیام ها ابتدا توسط سلول های بنیادی مزانشیمی ترجمه شده و سپس به سلول های ایمنی تنظیم کننده چربی ارسال می شوند.
او اضافه کرد: این پروسه به شکلی است که انگار سلول های عصبی و ایمنی به یک زبان سخن نمی گویند و سلول های بنیادی مزانشیمی نقش مترجم را ایفا می کنند.
بگفته ویگا فرناندز(Veiga-Fernandes)، ایمنی شناس، این مطالعات نخستین نمونه ی واضح از ارتباط میان مغز و سلول های ایمنی برای سوزاندن چربی است و دانشمندان امیدوارند بتوان روزی از این پروسه برای کنترل چربی احشایی در افرادی که میزان مضری از آنرا در بدن خود دارند استفاده کنند.
بااینکه هنوز اطلاعات زیادی در مورد نحوه ی کنترل این چربی ها وجود ندارد اما درک محل صدور پیام های مربوط به آن به خودی خود گام بزرگی است.
حالا پژوهشگران می خواهند بدانند چه چیزی بخش هیپوتالاموس مغز را وادار به ارسال پیام چربی سوزی می کند و چرا تعدادی از چربی ها نیاز به مترجم برای انتقال پیام دارند در صورتیکه سایر بخش ها نیازی به سلول های بنیادی مزانشیمی ندارند.
این مطالعه در مجله ی "Nature" انتشار یافته است.
منبع:

1400/05/31
11:59:52
5.0 / 5
201
تگهای خبر: اطلاعات , دانشمند , كنترل , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت