رمز من - ramzeman

تجربه مه مغزی در بیماران مبتلا به کووید-19

تجربه مه مغزی در بیماران مبتلا به کووید-19 رمز من: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، فعالیت غیرمنتظره سیستم ایمنی را در بیماران مبتلا به کووید-19 نشان داده اند که مه مغزی را تجربه کرده اند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، پژوهش جدیدی نشان میدهد که نشانه های بلندمدت کووید-۱۹ ممکنست با فعالیت غیرطبیعی سیستم ایمنی مرتبط باشند. بررسی های جدید، نشانگرهای غیرمنتظره التهاب را در مایع مغزی-نخاعی چندین بیمار پیدا کرد که در ماه های بعد از مبتلاشدن به کووید-۱۹ خفیف، مه مغزی مداوم را تجربه کرده اند.
این پژوهش که به سرپرستی "دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو" (UCSF) انجام شده، پروژه ای جهت بررسی تاثیرات کووید-۱۹ بر بیماران طی چند ماه و چند سال بعد از مبتلاشدن به این بیماری است. تازه ترین نتایج به دست آمده از این پروژه، بررسی نشانگرهای زیستی غیرطبیعی مربوط به مایع مغزی-نخاعی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ است که مه مغزی را تجربه می کنند.
در این پژوهش کوچک اما کامل، نمونه های مایع مغزی-نخاعی متعلق به ۱۷ نفر مورد بررسی قرار گرفت. در همه گروههای این پژوهش، حدود ۱۰ ماه از ابتلای خفیف به کووید-۱۹ گذشته بود. ۱۳ شرکت کننده، نشانه های دائمی مه مغزی را تجربه می کردند؛ در صورتیکه چهار نفر باقی مانده، گروه کنترل شده بدون مشکل شناختی بعد از کووید-۱۹ بودند.
بااینکه هیچ ناهنجاری مربوط به مه مغزی در گروه کنترل شده مشاهده نشد اما ۷۷ درصد از کسانی که مه مغزی مداوم را تجربه کردند، ناهنجاری های غیرمنتظره ای را نشان دادند. این ناهنجاری ها، سطوح بالای پروتئین ها را در بر داشت که نشان دهنده وجود التهاب عصبی و حجم غیرعادی پادتن های ایمنی بود.
"جوآنا هلموت"(Joanna Hellmuth)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: نشانه افزایش فعالیت ایمنی ماهها بعد از پاکسازی ویروس، احیانا نشانه ای از مشکلات شناختی در رابطه با کووید-۱۹ بلندمدت است که می تواند با التهاب بلندمدت ارتباط داشته باشد.
وی ادامه داد: این امکان وجود دارد که سیستم ایمنی تحریک شده توسط ویروس، به شکل ناخواسته و لطمه زایی عمل کند. این مورد حتی در افرادی که ویروس را در بدن خود نداشتند، صدق می کرد.
جالب اینجاست که نشانه های شناختی حدودا نیمی از کسانی که مشکلات شناختی مداوم را بعد از مبتلاشدن به کووید-۱۹ گزارش کردند، با تاخیر شروع شد. مه مغزی گزارش شده، تا یک ماه بعد از اولین نشانه کووید-۱۹ در ۴۳ درصد از شرکت کنندگان ایجاد نشد و ۲۹ درصد گزارش دادند که مشکلات شناختی آنها تا دو ماه پس از نشانه های ابتدایی ظاهر نشده است.
پژوهشگران گزارش دادند که بخش بزرگی از شرکت کنندگانی که شروع "پیامدهای بعد از کووید-۱۹ حاد"(PASC) را با تاخیر گزارش می کنند، نشان می دهند رویدادهایی که بعد از دوره مبتلاشدن به "کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲"(SARS-CoV-2) رخ می دهند ممکنست در بروز عوامل بیماری زا نقش داشته باشند و به مداخله ابتدایی پاسخ دهند. مکانیسم هایی که ممکنست آغازی همراه با تاخیر داشته باشند، عبارتند از لطمه میکروواسکولار، فعال سازی مداوم سیستم ایمنی و واکنش خودایمنی بعد از مبتلاشدن.
چندین پژوهش که بتازگی انجام شده اند، به اختلال عملکرد سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بلندمدت اشاره کرده اند. پژوهشی که بتازگی در مجله "Nature Immunology" به چاپ رسیده است، الگوهای مبتنی بر خون در نشانگرهای زیستی ایمنی را بطور جامع توصیف کرده است که بیشتر بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بلندمدت را تا هشت ماه بعد از بیماری حاد آنها مشخص می کند. پژوهش دیگری که بتازگی توسط دانشمندان "دانشگاه ییل" (Yale University) انجام شد، نشان داد که چگونه کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ می تواند سلول های مغز را مستقیما آلوده کند.
بگفته هلموت، مشکلات شناختی بلندمدت، با انواع گوناگونی از عفونت های ویروسی همچون HIV و سایر انواع کروناویروس مرتبط هستند. بنابراین، می توان تصور کرد که مبتلاشدن به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ می تواند به بروز مشکلات شناختی بلندمدت منجر شود و این نشانه های طولانی کووید-۱۹ را می توان در بیمارانی مشاهده کرد که یک بیماری ابتدایی خفیف را تجربه می کنند.
هلموت اضافه کرد: اگر مردم به ما بگویند که مشکلات جدیدی در ارتباط با فکر و حافظه دارند، به نظر من باید آنها را باور نماییم نه اینکه از آنها بخواهیم معیارهای خاصی در مورد شدت بیماری داشته باشند.
این پژوهش، در مجله "Annals of Clinical and Translational Neurology" به چاپ رسید.
منبع:

1400/11/04
21:25:34
5.0 / 5
290
تگهای خبر: حافظه , دانشمند , شركت , كنترل
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت