رمز من - ramzeman
با كمك فیزیكدان ایرانی صورت گرفت

حالت جدیدی از یخ کشف شد!

حالت جدیدی از یخ کشف شد! دستکم ۲۰ شکل جامد شناخته شده از یخ وجود دارد و بتازگی دانشمندان دانشگاه نوادا در لاس وگاس (UNLV)، شکل جدیدی از یخ کشف کرده اند که خاصیت های آب را در فشارهای بالا نمایش می دهد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان روشی جدید برای اندازه گیری خواص آب تحت فشار بالا ابداع نموده اند. آنها ساخت این یخ را با فشردن یک نمونه از آب بین نوک دو الماس آغاز کردند تا به شکل چندین بلور یخ درهم آمیخته دربیاید. سپس یخ را با روشی معروف به گرمایش لیزری موقتاً ذوب کردند. درنهایت یخ به سرعت به مجموعه ای از بلورهای ریز پودری تبدیل شد.
با افزایش تدریجی فشار و استفاده از پرتو لیزر، محققان شاهد تبدیل شدن یخ از ظاهر مکعبی شناخته شده ای معروف به "Ice-VII"، به حالت میانی جدید و چهارضلعی "Ice-VIIt" بودند و بعد از آن این یخ به حالت شناخته شده دیگری معروف به "Ice-X" تغییر شکل داد.
تبدیل شدن آب به یخ "Ice-X" با فشاری بسیار کمتر نسبت به آنچه قبلا تصور می شد رخ داد.
"زک گرانده" (Zach Grande)، دانشجوی دکتری در دانشگاه نوادا، می گوید: باآنکه بعید است که این گونه جدید از یخ را روی سطح زمین پیدا نماییم، اما احیانا عنصری رایج در گوشته زمین و همینطور در قمرهای بزرگ و سیارات فراخورشیدی غنی از آب است.
دانشمندان دائما تلاش می کنند تا رفتار آب پرفشار که امکان دارد درون سیارات دور وجود داشته باشد را درک کنند.
آنها برای انجام این کار، نمونه ای از آب را بین نوک سلول های سندان الماس قرار دادند. سپس نیروی کمی به الماس وارد کردند. انجام چنین کاری به دانشمندان کمک کرد تا شرایط پرفشار مرکز زمین را بازسازی کنند.
آنها شاهد شکل جدیدی از یخ بودند و دریافتند که انتقال به فاز "Ice-X" با فشاری تقریباً سه برابر کمتر از آنچه قبلاً تصور می شد رخ می دهد یعنی در ۳۰۰ هزار اتمسفر به جای یک میلیون اتمسفر که پیشتر تصور می شد. این انتقال فاز برای چندین دهه مورد بحث بوده است.
دکتر "اشکان سلامت"، فیزیکدان دانشگاه نوادا می گوید: «کار زک نشان داده است که این تغییرشکل به حالت یونی در فشارهایی بسیار کمتر از انتظار رخ می دهد.
این تحقیق درک ما از ترکیبات سیارات فراخورشیدی را تغییر می دهد. فاز یخ "Ice-VIIt" می تواند به وفور در پوسته و گوشته بالایی سیارات غنی از آب در خارج از منظومه شمسی وجود داشته باشد، و این بدان معناست که چنین سیاراتی می توانند شرایطی برای تشکیل حیات داشته باشند.1401/01/02
19:02:58
5.0 / 5
296
تگهای خبر: دانشمند , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت