رمز من - ramzeman

ناسا برای اسپیس ایکس رقیب تراشید!

ناسا برای اسپیس ایکس رقیب تراشید! ناسا طی تازه ترین بیانیه خود اعلام نموده است که می خواهد از توسعه دومین فرودگر قمری برای پروژه ˮآرتمیسˮ حمایت کند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، چند فضاپیمای خصوصی تا چند سال آینده فضانوردان ناسا را به سطح ماه خواهند برد.
ناسا در آوریل سال ۲۰۲۱، شرکت "اسپیس ایکس" (SpaceX) را برای ساخت اولین فرودگر قمری سرنشین دار مربوط به پروژه موسوم به "آرتمیس" (Artemis) خود انتخاب نمود. این آژانس فضایی اهتمام دارد طی پروژه آرتمیس، فضانوردان را در اواسط دهه ۲۰۲۰ روی ماه فرود بیاورد و تا اختتام این دهه، یک حضور پایدار انسانی را در نزدیکترین همسایه زمین و اطراف آن تحقق ببخشد.
با این وجود، ظاهرا اسپیس ایکس قرار نیست که بازار فرود روی ماه را تحت تاثیر قرار دهد برای اینکه ناسا بتازگی اعلام نموده است که می خواهد از توسعه دومین فرودگر قمری سرنشین دار ساخت بخش خصوصی حمایت کند.
"لیزا واتسون مورگان" (Lisa Watson-Morgan)، مدیر برنامه سیستم فرود انسانی در "مرکز پروازهای فضایی مارشال" (MSFC) ناسا در آلاباما، طی اطلاعیه ای اظهار داشت: این راهبرد، پیشرفت به سمت توسعه یک کاوشگر با قابلیت بلندمدت و پایدار را در بازه زمانی ۲۰۲۶ یا ۲۰۲۷ تسریع می کند.
وی ادامه داد: ما انتظار داریم که قبل از درخواست خدمات، دو شرکت داشته باشیم که فضانوردان را بطور ایمن در فرودگرهای خود به سطح ماه می برند.


در هر حال، این طرح آنقدر هم جدید نیست. ناسا در ابتدا قصد داشت چندین فرودگر سرنشین دار بخش خصوصی را برای پروژه آرتمیس انتخاب نماید تا تعداد بیشتری از آنها را در اختیار داشته باشد و گروههای سازنده وسایل نقلیه را بوسیله رقابت هدایت کند اما بودجه کافی برای پشتیبانی از توسعه وسایل نقلیه چندگانه اختصاص داده نشد؛ بدین سبب ناسا در آوریل سال ۲۰۲۱ فقط با اسپیس ایکس همکاری کرد.
این تصمیم به اعتراض دو فینالیست دیگر یعنی شرکت های "داینتیکس" (Dynetics) و "بلو اوریجین" (Blue Origin) منجر گردید. "جف بزوس" (Jeff Bezos)، بنیان گذار بلو اوریجین طی یک نامه عمومی به انتقاد از این تصمیم پرداخت و شکایتی را تنظیم کرد که در نهایت شکست خورد اما توانست کار توسعه کاوشگر اسپیس ایکس را برای حدود هفت ماه متوقف نماید.
با این وجود، مشکلات بیشتری در راه بود. در اکتبر سال ۲۰۲۱، "کمیته تخصیص بودجه سنا" (Senate Committee on Appropriations) به ناسا فرمان داد تا شرکت دومی را برای توسعه یک فرودگر قمری انتخاب نماید. افزایش بودجه مربوط به این دستور، بسیار ناچیز بود اما ظاهرا ناسا حالا این تضمین را دارد که پول لازم برای پشتیبانی از فرودگر دوم خواهد رسید.
نلسون طی یک کنفرانس خبری با اشاره به گفتگوهایی که در سال قبل با مردم در "کپیتال هیل" (Capitol Hill) داشته است، اظهار داشت: کنگره متعهد است تا تضمین کند که ما بیش از یک فرودگر را برای ماموریت های آینده انتخاب نماییم.
وی ادامه داد: ما انتظار داریم که هم از حمایت کنگره و هم از حمایت دولت بایدن برخوردار باشیم. همچنین، انتظار داریم که این رقابت را با بودجه سال مالی ۲۰۲۳ شروع نماییم.
نلسون اضافه کرد که مبلغ دقیق بودجه و سایر جزییات احیانا طی هفته آتی و زمانی که کاخ سفید درخواست بودجه فدرال سال ۲۰۲۳ را منتشر کند، ارائه می شود.
نلسون اظهار داشت: کاری که ما امروز انجام می دهیم، تا حدودی یک پیش نمایش است. فکر می کنم متوجه هستید که این امر نشان میدهد اتفاقات خوبی برای این آژانس فرا می رسد و اگر بخواهم درست بگویم، اتفاقات خوبی برای همه بشریت فرا می رسد.1401/01/05
13:03:44
5.0 / 5
272
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت